Google’dan ilginç kürtaj kararı

0 6

Karardan bu yana, Google ve öbür teknoloji devleri, kürtajla ilgili soruşturmalarda kullanıcılarla ilgili bilgi taleplerini nasıl ele alacakları konusunda büyük ölçüde sessiz kaldılar. Saklılık uzmanları, Google ve başka platformlar tarafından toplanan çok ölçüde datayı, kolluk kuvvetleri ve kürtaj aykırısı kümeler tarafından berbata kullanılmaya uygun olarak işaretledi.

Google, yeni bir blog gönderisinde, kullanıcıların “ziyaret ettikten çabucak sonra” pozisyon geçmişlerinden pozisyonları kaldırmaya çalışacağını belirtiyor. Şirketin bu yerleri tam olarak nasıl belirleyeceği yahut taşınmaların ne kadar süreceği konusunda meçhuldü. Şirket, birebir sürecin öbür sıhhat tesislerine yapılan ziyaretler için de geçerli olacağını söyledi.

Google’dan değişik kürtaj kararı

Google, “Danışmanlık merkezleri, aile içi şiddet sığınakları, kürtaj klinikleri, doğurganlık merkezleri, bağımlılık tedavi tesisleri, kilo verme klinikleri, kozmetik cerrahi klinikleri ve öbürleri üzere tıbbi tesisler dahil olmak üzere insanların ziyaret ettiği yerlerden kimileri bilhassa kişisel olabilir” diye yazıyor. “Bugün, sistemlerimiz birinin bu yerlerden birini ziyaret ettiğini tespit ederse, bu girişleri ziyaret ettikten çabucak sonra Pozisyon Geçmişinden sileceğimizi duyuruyoruz.”

Şirket ayrıyeten, kullanıcıların menstrüel izleme bilgilerini hizmetten toplu olarak silebilmeleri için Fitbit’in uygulamasını güncelleyeceğini söyledi. Öteki devir izleme uygulamaları da, son günlerde döngü izleme uygulamalarının kolluk kuvvetleri soruşturmaları için bir gaye haline gelebileceğine dair tasalar arttıkça yeni saklılık ve güvenlik özellikleri ekleme kelamı verdi.

Google ayrıyeten, kolluk kuvvetlerinin pozisyon bilgileri için geniş talepleriyle ilgili tasaları de ele aldı. Şirket, dataları istendiğinde kullanıcıları bilgilendirme uygulaması da dahil olmak üzere mevcut siyasetleri yineledi ve bu talepleri izleyen şeffaflık raporlarına dikkat çekti. Şirket ayrıyeten “aşırı geniş talepleri geri çevirme konusunda uzun bir geçmişe sahip olduğunu” argüman etti ve “aşırı geniş yahut öbür türlü yasal olarak sakıncalı taleplere karşı çıkmaya devam edeceğini” söyledi.

Değişiklikler, saklılık uzmanları ve aktivistler tarafından lisana getirilen bir dizi kaygıyı gidermeye çalışsa da, kullanıcıların çevrimiçi yahut çevrimdışı etkinliklerinin kürtajla ilgili bir soruşturmada kendilerine karşı kullanılma mümkünlüğünü engellemeyecek. Google, örneğin, kürtajla ilgili sorguları kullanıcının arama geçmişinden yahut YouTube hesaplarından kaldıracağından bahsetmedi. Tarama geçmişi ve öteki bilgiler de rutin olarak Facebook ve öteki reklam verenlerle paylaşılabilir ve data simsarları, kullanıcıların geçmiş pozisyonlarıyla ilgili bilgileri hâlâ basitçe elde edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.