Google’da Tesla’ya ayak uyduruyor: İşe alımlar azalacak!

0 8

Google ve Microsoft, işlerini sisteme sokuncaya kadar başka büyük teknoloji şirketlerinin yaptığı üzere bu şirketlerin ayak izlerini takip etmeyi planlıyorlar. Google birçok firma üzere teşebbüsçü bir firma doğal olarak işçi sayısı epey kalabalık bir şirket ve artık işe alımları yavaşlatacak. Bu ortada Microsoft’un da, işleri pek güzele gitmiyor üzere görünüyor fakat yinede öteki rollerde işçi almaya devam edecek.

Businessinsider, iki kıdemli Google çalışanından alıntı yaparak, Google yöneticilerinin geçen ay şirketin işe alımlarındaki yavaşlamadan haberdar edildiğini açıklıyor. Başkanlar tarafından üçüncü çeyrek için işçi sayısı kontenjanlarının muhakkak bir yüzdesini kullanmamaları talimatı verildi.

Google da işe alımları azaltan firmalar kervanına katıldı

CEO Sundar Pichai‘nin çalışanlara işe alım ile alakalı durumu onaylayan bir e-posta gönderdiği bildiriliyor. Bu e-postanın içeriğinde “İlerlemek için daha teşebbüsçü olmamız, daha acil, daha keskin odaklanma ve daha güneşli günlerde gösterdiğimizden daha fazla inançla çalışmamız gerekiyor” diye yazılmış. Google, 2022 yılının ikinci çeyreğinde yıllık %17 artışla 10.000 kişiyi işe almıştı.

Pichai,Bazı durumlarda bu, yatırımların çakıştığı yerlerde konsolidasyon ve süreçleri tertibe sokma manasına gelir. Öteki durumlarda, dağıtımın duraklatılması ve kaynakların daha yüksek öncelikli alanlara yine dağıtılması manasını taşıyor” dedi.

Google işvereni, Elon Musk’ın geçen ay iktisat hakkındaki “süper makûs hissinden” farklı olarak, bu karar için “belirsiz bir global ekonomik görünüme” işaret ediyor. Tesla’nın yaptığı atak tüm işe alımını durdurmasına ve MESKEN üreticisinin işlerinin %10’unu kesmesine neden olmuştu.

Microsoft ayrıyeten birtakım yine düzenlemelere gidiyor. Bloomberg’e nazaran, 180.000 çalışanının %1’inden daha az olan kısmını ve işgücünün küçük bir kısmını danışmanlık, müşteri ve ortak tahlilleri de dahil olmak üzere birtakım kümeleri kapsayacak biçimde işten çıkardığını bildiriyor. Bu çıkarmalar, dünyanın dört bir yanındaki bölgeleri de kapsıyor.

Microsoft, e-postayla gönderilen bir açıklamada, “Tüm şirketler üzere, iş önceliklerimizi sistemli olarak pahalandırıyor ve buna nazaran yapısal düzenlemeler yapıyoruz.” dedi. Lakin şirket, öteki alanlarda işe alım yapmaya devam edeceğini ve önümüzdeki yıl toplam çalışan sayısını artıracağını da vurguluyor. Ayrıyeten Bloomberg, Mayıs ayında Windows ve Office kümelerinde işe alımları yavaşlatmasına karşın, zayıf ekonomik görünüm nedeniyle işten çıkarmaların gerçekleşmediğini de argüman etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.