Google, Yeni Bir Programlama Dili Tanıttı

0 11

Gelişen teknolojiyle birlikte yazılım ve programlama bilmek son derece değerli hale geldi. Herkesin fizikî olarak yazılım yahut programlama kurslarına gidecek vakti yahut imkanı olmadığını düşünerek kendi imkanlarıyla bir C++ programlama dili öğrenmek isteyen okurlarımız için birtakım tavsiyelerde bulunmuştuk. Buraya tıklayarak bu içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Birçok hususta çalışma yürüten Google, geçtiğimiz günlerde DeepMind ekibi ile herkese uygun siyasetler üretebilen bir yapay zeka geliştirmişti. Ayrıyeten şirket geçtiğimiz yıllarda kod gerektirmeden fotoğrafları sürükle bırak orta yüzü ile geliştirebileceğiniz “Cloud AutoML Vision” isimli bir yapay zeka geliştirme platformu oluşturmuştu. Bu alanda çalışmalarına devam eden Google, C++’ın halefi olarak konumlandırdığı yeni bir programlama lisanını tanıttı.

Carbon, C++ koduna hayli benziyor

Google’ın Toronto’da gerçekleştirilen Cpp North geliştirici etkinliğinde tanıttığı yeni programlama lisanının ismi Carbon oldu. Carbon’un vizyonu ile ilgili kıymetli ayrıntılar paylaşan Google, geliştirmenin hangi evrede olduğu hakkında rastgele bir açıklama yapmadı. Fakat Google çalışanları ve geliştirici Chandler Carruth birlikte epeyce uygun düzeyde olan bir programlama lisanı oluşturdular.

Geliştiricilerin yaptığı açıklamalara nazaran, Carbon’un C++’a benzemesinin en büyük sebebi sunduğu performans. Tıpkı vakitte C++’da mevcut olan bütün eksiklikleri ve problemleri da ortadan kaldırmayı başardıklarını belirten geliştiriciler, Carbon’un programlama lisanının kodunun C++ koduna çok benzediğini hatta birçok açıdan birebir olduklarını açıkladı.

Geliştiriciler vakitle daha inançlı bir yapı oluşturmayı planlıyor

Geliştirici takımı, yıl sonuna kadar temel çalışan bir sürümü yayınlamak istiyor. Carbon, her örnekleme için kodu denetim etme ve yine denetim etme gereksinimini ortadan kaldıracak bir jenerik sistemi de dahil olmak üzere çağdaş programlama prensipleri üzerine bir temel üzerine inşa edilecek.

C++’da eksik olan ve muhtaçlık duyulan bir öbür özellik bellek güvenliğidir. Carbon’un geliştiricileri, başlatılmamış durumları daha düzgün izlemenin, dinamik hudut kontrollerini destekleyen API’ler ve programlama lisanı tasarlamanın ve kapsamlı bir varsayılan yanılgı ayıklama oluşturma modu oluşturmanın yollarını arıyor. Geliştiriciler vakitle inançlı bir Carbon alt kümesi oluşturmayı da planlıyor.

Açıklamalara nazaran, Carbon şunları destekleyecek:

  • Performans açısından kritik yazılım
  • Yazılım ve lisan gelişimi
  • Okunması, anlaşılması ve yazılması kolay kod
  • Pratik güvenlik ve test mekanizmaları
  • Hızlı ve ölçeklenebilir geliştirme
  • Modern işletim sistemi platformları, donanım mimarileri ve ortamları
  • Mevcut C++ koduyla birlikte çalışabilirlik ve geçiş.

Carbon, Google ile ortak bir çalışma sonucunda ortaya çıkmasına karşın geliştiriciler bunun topluluk tarafından yürütülen bağımsız bir proje olmasını istiyor. Şimdi deneysel evrede olan yeni programlama lisanı, Github’da Apache 2.0 lisansı altında dağıtılıyor ve geliştirme kademeleri Discord’da tartışmaya açılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.