Google, Yeni Bir Casus Yazılım Tespit Etti!

0 13

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın siber güvenlik ünitesi TAG, hem Android hem de iOS aygıtları gaye alan yeni bir makûs gayeli yazılım keşfettiğini duyurdu. Siber güvenlik uzmanlarına nazaran “Hermit” olarak isimlendirilen makus maksatlı yazılım, şu ana kadar İtalya ve Kazakistan’da görüldü.

Hermit, kullanıcıların genel manada tüm verisine ulaşabilen bir casus yazılım. Yazılımın bulaştığı aygıtlarda ses kayıtları alınabiliyor. Ayrıyeten arama yapma ve SMS gönderme, GPS pozisyon bilgilerinin sızdırılması, kişi listeleri, arama kayıtları ve galeri uygulamalarına erişim de Hermit’in becerileri ortasında yer alıyor. Android aygıtlara düzmece APK evrakları ile bulaşan Hermit, iOS aygıtlarda ise güvenlik açıklarından faydalanıyor.

Hermit, akıllı telefonlara nasıl bulaşıyor?

Hem Google’ın siber güvenlik uzmanları hem de öbür özel şirketler tarafından yapılan incelemelerde, Hermit’in akıllı telefonlara nasıl sızdığı tespit edildi. Saldırganlar, genel olarak düzmece irtibatlar ile aygıtlara ulaşıyor, bu kontağa tıklayan kullanıcı kurban haline geliyordu. Hatta Google’a nazaran Hermit, kimi durumlarda telefonların internet irtibatı kesilerek bulaştırılıyor. Evvel aygıta sızıp internet erişimini kapatan saldırgan, daha sonra da servis sağlayıcıymış üzere geçersiz bir bildiri gönderiyor ve bu iletide yer alan irtibatta da Hermit bulunuyordu.

Google’a nazaran Hermit isimli casus yazılımın gerisindeki isim, İtalya merkezli RCS Lab. Bu şirketin kanunlara uygun bir halde kullanıcı takibi yaptığı biliniyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, kelam konusu argümanların temelsiz olduğu söz edilse bile şirketin geçmişinde henüz aydınlatılamamış olaylar var. Hal bu türlü olunca da Google’ın argümanının yersiz olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Hermit’i hükümetler mi kullanıyor?

Google Siber Güvenlik Siyaseti Lideri Charley Snyder, Hermit ve gibisi uygulamalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Casus yazılımların artık bir sanayi haline geldiğinden bahseden Snyder, bilhassa de takip emelli yazılımların kimi durumlarda kanunlara uygun olduğunu söylüyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Charley Snyder’a nazaran kanunlar, genel olarak hükümetler tarafından istismar ediliyor. Daha evvel emsal durumlarla karşılaştıklarını söyleyen Snyder, hükümetlerin muhalif gazetecileri ve rakip siyasetçileri gaye almak için bu cins işlere girebildiğini tabir ediyor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.