Google ve Samsung, ‘Health Connect’ Uygulamasını Duyurdu

0 12

Samsung ve Google, fitness ve sıhhat uygulamaları ortasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak emelli gerçekleştirdikleri yeni iş birliklerini duyurdu. ‘Health Connect’ isimli yeni birleşik platform ve API sayesinde geliştiricilerin; daha varlıklı uygulama tecrübeleri yaratmak için farklı fitness uygulamalarından, aygıtlardan ve giyilebilir aygıtlardan gelen bilgilere inançlı bir halde erişim sağlamasının mümkün olacağı tabir edildi.

Kelam konusu uygulama sayesinde uygulama geliştiricilerinin, bir kullanıcının sıhhat ve fitness datalarını okuması ve yazması tek bir arayüz üzerinden gerçekleşebilecek. Öte yandan kullanıcılar, diledikleri halde istedikleri vakit erişimi kapatma yahut dataları silme özelliği ile hangi uygulamaların bilgilerini toplayabileceğini ve paylaşabileceğini denetim edebilecek.

Health Connect, pek çok genel sıhhat ve fitness bilginizi tek bir arayüzde topluyor

Health Connect, aktivite, uyku takibi, beden ölçümleri, hayati kıymetler, kalp atış suratı ve kan basıncı üzere çeşitli genel sıhhat ve fitness data kategorilerini destekliyor. Bununla birlikte Google’ın bildirdiği üzere tüm datalarınız, aygıtınızda mahallî olarak şifrelenecek ce saklanacak.

Tıpkı bilgileri sağlayan birden fazla fitness uygulamasının olduğu durumlarda, kullanıcılar hangi kaynağa öncelik vermek istediklerine karar verebilirler. Kelam konusu tüketiciler olduğunda ise bu, sıhhat datalarınızı Fitbit uygulamasına kaydetmeniz halinde, teorik olarak Samsung Health uygulamanızdan da tüm bu datalara erişebileceğiniz manasına geliyor.

Hususa ait yaptığı açıklamada Google Eser Müdürü Chris Wilk, “Geliştiriciler, kullanıcı müsaadesiyle, standartlaştırılmış şema ve API davranışını kullanarak Health Connect’ten inançlı bir formda bilgi okuyabilir ve buraya data yazabilir. Kullanıcılar, rastgele bir vakitte hangi uygulamaların datalara erişim istediğini görmek için detaylı denetimlerle saklılık ayarları üzerinde tam denetime sahip olacak. Health Connect’teki dataların tamamı aygıtta ve şifrelidir, “ biçiminde kaydediyor.

Bu yeni API’ler artık Android Jetpack aracılığıyla tüm uygulama geliştiricilerin kullanımına sunulmuşken; Health Connect’i benimseyen birinci Android uygulamalar ortasında ise Samsung Health, Fitbit, Google Fit, MyFitnessPal, Leap Fitness ve Withings’in yer aldığı belirtiliyor. Ayrıyeten Health Connect uygulaması şu anda Google Play Store’da erken erişime açılmış bulunuyor; fakat ortak uygulamaların şimdi Health Connect’i destekleyecek formda güncellenmediğini belirtmekte de yarar var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.