Google tarihinin en büyük cezasını yedi! Peki şimdi ne olacak?

0 4

Rus bağlantı düzenleyicisi Roskomnadzor, çeviri edilmiş bir basın açıklamasında, YouTube’un “aşırılıkçılığı ve terörizmi teşvik eden” görüntüleri ve Ukrayna’daki savaş hakkında yanlış bilgileri içeren “yasaklanmış içeriği” kaldırma talimatlarına uymadığını belirtti.

Mart ayında Roskomnadzor, “yasadışı” YouTube görüntülerini kaldırmadığı için Google’ı suçlamakla tehdit etmişti ve cezanın 8 milyon ruble’den (o vakit yaklaşık 94,675 ABD Doları) başlayacağını ve Google’ın yıllık gelirinin %20’sine çıkma mümkünlüğünün da olabileceğini belirtmişti. 21,1 milyar ruble, Google’ın ülkedeki yıllık cirosunun sadece bir kısmını yansıtıyor, lakin Google’ın nitekim para cezasını ödeyip ödemeyeceği şimdi aşikâr değil. Google, The Verge’in yorum talebine şimdi cevap vermiş değil.

Google tarihinin en büyük cezasını yedi! Pekala artık ne olacak?

Google, hükümet yetkililerinin ülkedeki varlıklarına el koyduğunu ve şubeyi çalışır durumda tutmanın “savunulmaz” olacağını belirterek Mayıs ayında Rusya operasyonlarını durdurma planlarını duyurdu. Arama devinin Rus yan kuruluşu geçen ay resmen iflas müracaatında bulundu.

Rusya ve Google geçmişte de hengame etmişti. Geçen Aralık ayında Rusya, yasaklı içeriği bir kere daha silmediği için Google’a 100 milyon dolar para cezası verdi, lakin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde tansiyon daha da yükseldi. Öteki birçok teknoloji şirketi üzere Google da Rus müşterilerinin çeşitli hizmetlerinden kesintiye uğradı, Google’da reklam satışını durdurdu, Rus devlet takviyeli medyaya ilişkin YouTube kanallarının parasını iptal etti ve bu kanallara erişimi engelledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.