Google Play Store’dan kritik karar! Tüm Android kullanıcıları etkilenecek

0 7

Geçen yıl Mayıs ayında Google, Play Store’da yayınlanan uygulamalar için yeni bir Data Güvenliği kısmı sundu. Bu yıl Nisan ayında gerçek uygulama listelerinde görünmeye başlayan ve yakında tüm uygulamalar için zarurî olacak olan bir özellik geliyor.

Artık Bilgi Güvenliği bilgisi kısımları, mağazada kendisini göstermeye başladı. Yani, yeni bilgi penceresi, Play Store’daki tüm uygulamaların sahip olduğu genel bakışın yerini alacak. Play Store’da listelenen her uygulama, sistemden istediği Android işletim sistemi müsaadelerine ait bir genel bakışa sahip. Uygulamalar genelde, şahıslara erişim, telefonun belge sistemi yahut pozisyon bilgileri üzere bilgileri talep ediyor. Bu liste, mağazaya gönderildikten sonra bir geliştiricinin uygulama belgelerini tarayarak Google tarafından otomatik olarak oluşturulur. Bu nedenle, kasıtlı yahut diğer bir formda hiçbir şey atlanamaz ve kullanıcıya ifşa edilemez.

Google Play Store’dan kritik karar! Tüm Android kullanıcıları etkilenecek

Öte yandan, yeni Bilgi Güvenliği kısmı büsbütün geliştirici tarafından doldurulacak. Google, Play Store’un elde edeceği bilgilerin uygulamalar tarafından işlenip işlenmediğini ve nasıl işlendiğini ifşa etmek zorunda kalacak. Bu da güvenlik açısından kullanıcılara bir artı sağlayacak diyebiliriz.

Google, yönergelerinde yanlış data sağlamanın bir cins cezayla sonuçlanabileceğini özetliyor. Bu nedenle, hepimiz yeni Bilgi Güvenliği bilgilerinin peşindeyken, uygulama müsaadelerine genel bakış yerine Play Store listelerine yerleştirilmesi epeyce mantıklı olacak. Şu anda, tam olarak bu oluyor üzere görünüyor. Elbette, bu davranışı ayarlamak ve her iki bilgi modülünü da yerinde bırakmak için hala vakit var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.