Google, Paylaştığı Haberler İçin Sitelere Para Ödeyecek

0 11

ABD merkezli teknoloji devi Google, bundan birkaç yıl evvel dikkat çeken bir tartışmanın odağına yerleşmişti. İnternet üzerinden haber yayınları yapan kimi kurumlar, Google’ı Avrupa Birliği’ne şikayet etmişlerdi. Bu şikayetin nedeni, Google’ın bir haberle ilgili ana bilgiyi kendi arama sonuçları sayfasında gösterip, sitelere yönlendirme yapmamasıydı. Avrupa Birliği maddelerine nazaran bu durum telif haklarının ihlali manasına geliyordu.

İşte artık bu mevzuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Reuters’ta yer alan bir habere nazaran Google, 300’den fazla haber kuruluşuyla özel bir muahedeye vardı. Bu mutabakat kapsamında ilgili internet sitelerine telif hakkı ödemesi yapılacak. Reuters, Google’ın bahisle ilgili resmi açıklamasının gün içerisinde yapılabileceğini tabir ediyor.

Haber kaynaklarına işleri kolaylaştıracak bir araç sunulacak

Reuters, Google Haber ve Yayın İştirakleri Yöneticisi Sulina Connal tarafından hazırlanan bir blog gönderisine ulaştığını söylüyor. Bu gönderide Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’daki birtakım haber kaynakları ile anlaşıldığı fakat mutabakatların bunlarla sonlu olmayacağının belirtildiği tabir ediliyor. Edinilen bilgilere nazaran Google, yeni bir araç hazırladı ve haber kaynakları, bu aracı kullanarak telif hakları için kayıt yaptıracaklar.

Türkiye’deki haber kaynakları ne yapacak?

Şimdi resmi olarak yayınlanmayan blog gönderisinde “başka Avrupa Birliği ülkeleri” ibaresine de yer veriliyor. Bu ibare, mutabakatların da kullanıma sunulacak telif hakkı aracının da AB ülkelerine özel olacağını düşündürüyor. Yani Türkiye’deki haber kuruluşları, en azından şu an için Google’ın muahedesine dahil olmayacaklar. Bu durumun ilerleyen periyotlarda değişip değişmeyeceği şimdilik bilinmiyor…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.