Google hesabınızın saldırıya uğradığının 8 işareti

0 2

Hemen çabucak tüm hesap tipleri artık bilgisayar korsanları tarafından hedefleniyor. Bu, finansal hesaplarınız üzere bariz şeyleri ve birebir vakitte toplumsal medya ve e-posta üzere görünüşte daha düşük pahalı hesapları içerir. Hepsi pahalıdır zira hepsi dark web’de yine satılabilir.

Google hesapları faydalı güvenlik özelliklerine sahiptir fakat hizmetin popülaritesi nedeniyle bilgisayar korsanları için de tanınan amaçlardır. Google açıkça Gmail’i içerdiğinden, bunların denetimini ele geçiren birçok bilgisayar korsanı da etkinliklerini kullanıcıdan gizlemeye çalışır.

Google hesabınızın atağa uğradığını düşünüyorsanız, aramanız gerekenler burada.

1. Şifreniz Değiştirildi

Parolanız değiştirildiyse ve bundan sorumlu değilseniz, bu açıkça hesabınızın hücuma uğradığı manasına gelir. Bilgisayar korsanlarının hesap şifrelerini değiştirmesinin nedeni, hesabın legal sahibinin onları başlatmasını engellemesidir.

Ancak şifreniz değişmemiş olsa bile bu, hesabınızın atağa uğramadığı manasına gelmez. Bilgisayar korsanları ekseriyetle şifreye dokunulmadan bırakır zira bu, hesabın sahibi farkında olmadan hesabı kullanmalarına müsaade verir.

2. Google’dan Güvenlik İhtarları Alıyorsunuz

Hesabınız hücuma uğradıysa yahut birisi onu ele geçirmeye çalışırsa, Google ekseriyetle size bir güvenlik uyarısı gönderir. Bilgisayar korsanı ekseriyetle hesabınıza farklı bir aygıttan ve IP adresinden erişmeye çalışacağından, taarruz teşebbüslerini Google’ın algılaması kolaydır.

Güvenlik ikazlarının her vakit bir taarruzun kurbanlarına gönderilmediğini unutmamak kıymetlidir. Ayrıyeten bir güvenlik uyarısı gönderilmesi de mümkündür, fakat hesabını denetim eden başka kişi uyarıyı çabucak sildiği için kurban bunu okumaz.

3. Öteki Biri Hesabınıza Giriş Yapmış

Biri hesabınıza giriş yaptığında, aygıtının ve IP adresinin bir kaydı kaydedilir. Gmail’i açıp sayfanın en altına giderek, Son hesap aktifliği ‘ni arayarak ve Detaylar ‘ı tıklayarak başarılı girişlerin listesini görüntüleyebilirsiniz .

Google’dan bir güvenlik uyarısı alıp almadığınıza bakılmaksızın, orta sıra bu sayfayı denetim etmeye paha. Bilgisayar korsanları izlerini birçok biçimde gizleyebilir, lakin oturum açma etkinliklerini gizleyememeleri gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.