Google Hesabı ile Oturum Açma Devri Sona Erdi

0 6

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın kullanıcılara sunduğu hizmetlerden bir tanesi, üçüncü taraf uygulamalarda oturum açabilmeydi. Kullanıcılar, bu hizmet sayesinde bir internet sitesine kaydolmak zorunda kalmıyor, Google’daki hesap bilgileri ile internet sitesindeki hesaplarını bağlıyorlardı. Lakin an prestijiyle bu durum değişmiş durumda. Google artık üçüncü taraf uygulamalarda oturum açmaya izin vermiyor.

Google’ın neden bu türlü bir şey yaptığını iddia etmek sıkıntı değil. Bu sistemin kullanıldığı siteler siber saldırıya uğrarsa, Google hesabına ilişkin bilgiler ele geçiriliyordu. Alınan kararla böylesi bir risk ortadan kalkmış oldu. Fakat yeniden de isteyenler, Google hesaplarını kullanarak internet sitelerine giriş yapabilecekler. Bu durumda ise biraz uğraşılması gerekecek.

Google şifrenizi internet sitelerinde kullanamayacaksınız

Google’ın aldığı karar ile Google hesabınızdaki şifreyi kullanarak hiçbir internet sitesine hesap bağlama süreci yapamayacaksınız. Lakin Google hesabını kullanarak bir platforma kaydolmak, bugüne kadar olduğu üzere bugünden sonra da mümkün olacak. Lakin bu defa de Google’ın “Uygulama Şifreleri” özelliğini etkin etmeniz gerekecek. Uygulama Şifreleri’nin Google’ın iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği ile birlikte kullanıldığını belirtelim. Özetle Google, üçüncü taraf sitelere erişimi zorlaştırmış durumda.

Peki Google’daki Uygulama Şifreleri özelliğini kullanmak için gerekli olan iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği nedir ve nasıl kullanılır? İşte bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız, sizleri burada bulunan geniş kapsamlı rehberimize bekliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.