Google Haritalar’a bir özellik daha eklendi!

0 2

Google, bisikletçiler ve kümeler halinde seyahat edenler için birkaç faydalı özelliğin yanı sıra Mayıs ayında kelamını verdiği yeni 3D Immersive görüntüleme modunu da sundu.

Immersive Modu nedir?

İlk olarak Google I/O 2022 geliştirici konferansında duyurulan immersive görünüm modu, kıymetli noktaların 3D rekreasyonlarını oluşturmak için Google Maps’in Sokak Görünümü, uydu ve havadan imgelerini birleştirecek. Özelliğin bu birinci sürümü şu anda tamamlanmış değil, fakat tekrar de Londra, San Francisco ve Tokyo dahil olmak üzere büyük kentlerde 100’den fazla pozisyonu destekliyor.

Bir müddettir beklenen bu özellik, klasik yer işaretlerinin ötesine geçecek ve potansiyel turistlere ziyaret etmek istedikleri yer hakkında daha yeterli bir fikir vermek için restoranlar üzere dikkat alımlı yerleri hayata geçirmek için kullanılacak.

Bu yeni özellik, Google’ın yeni yerler keşfetmek isteyen gençlerin, Google’ın hizmetlerinden evvel en tanınan araçları haline gelen TikTok ve Instagram üzere uygulamalara karşı uğraş etme çalışmasının bir sonucu olarak yorumlanabilir.

Bisikletçilere yeni özellik

Ayrıca Google Haritalar, bisikletçiler için daha düzgün navigasyon araçları sunmaya çalışıyor. Haritalar uzun müddettir bisiklet navigasyonu sunuyor olsa da, bu güncelleme onu otomobil navigasyonuna daha çok benzetmeyi ve bisikletçilere rotaları hakkında daha fazla bilgi vermeyi amaçlıyor.

Yani, artık bisikletçiler rotalarının otomobil trafiğinden etkilenip etkilenmediğini ve rotanın bisiklet şeritleri içerip içermediğini, bir rotanın ne kadar dik yahut rüzgarlı olduğunu ve ne cins yollarda kullanacaklarını görebilecekler. Kullanıcılar bu bilgileri alternatif yollar seçmek için kullanabilir. Birtakım durumlarda, Google Haritalar, bisiklet yollarının daha fazla olduğu yahut daha az dönüş gerektiren bir yol da dahil olmak üzere, şoförlere en süratlisi dışında birden fazla muhtemel rota sunuyor.

Konum paylaşımı yenilendi

Google ayrıyeten pozisyon paylaşımını da güncelliyor. Artık pozisyonunuzu paylaşmanın yanı sıra, bir arkadaşınıza bir pozisyondan ayrıldığınızı bildirmek için bildirimler gönderebilir ve gayenize vardığınızda otomatik olarak öbür bir pozisyon gönderebilirsiniz. Uygulama, pozisyonunuzu paylaşmaya başladığınızda bir vakit hududu belirlemediyseniz, özelliği açık bıraktığınız konusunda sizi daha yeterli bir halde uyarmakta çalışacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.