Google Haritalar, Araçların Motorlarına Göre Rota Gösterecek

0 2

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın en tanınan hizmetlerinden bir tanesi olan Haritalar, yakın bir gelecekte güncellenecek ve pek çok sürücüsü mutlu edecek bir özelliğe kavuşacak. Şu an için Google Haritalar’ın 11.39 kodlu Android beta sürümünün kodlarında yer alan özellik, araçların motor tipine nazaran rotalar oluşturulmasını sağlayacak.

Aslına bakacak olursak Google Haritalar, varsayılan olarak en kısa rotayı oluşturuyor, bu sayede vakitten tasarruf edilmesini sağlıyordu. Fakat Google mühendisleri, her aracın motor tipine nazaran birebir yolla tasarruf yapmayacağını anlamış üzere görünüyor. Hal bu türlü olunca da geliştiriciler, dizeller, benzinliler, hibritler, LPG’liler ve elbette elektrikli arabalar için ayrı farklı güzergah oluşturmaya başlayacak.

Motor tipi ve çeşidini kullanıcılar belirleyecek

Google Haritalar uygulamasının Android beta sürümünün kodlarında tespit edilen yeni özellik, kullanıcıya motor tipi ve tipini soracak. Kullanıcı, sahip olduğu arabanın motor bilgilerini uygulamaya girdikten sonra da aracına özel rotalar almaya başlayacak. Pekala bu özellik nasıl çalışacak? Google, farklı motor tipleri için farklı rotaları oluştururken nelere dikkat edecek?

Google tarafından yapılmış resmi bir açıklama olmasa da özelliğin nasıl çalışacağını az çok iddia edebiliriz. Bu özelliği şöyle açıklamak gerek; akaryakıtlı ve dizel arabalar, dur kalk yaptıkları vakit daha fazla yakıt tüketirler. Haliyle; bu motor tipindeki araçlar için en yeterli tasarruf tekniği, dur kalk yapmadan sabit bir süratte gitmektir. Lakin hibrit araçlarda durum bu türlü değil. Hibrit arabaların birden fazla, fren yapılığında sürtünme gücünü elektrik gücüne dönüştürüp, bataryayı şarj ediyor. İşte olay bundan ibaret. Hibrit motorlu bir araba için dur kalk yapmak, birçok vakit yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Google tüm bunları göz önünde bulunduracak ve kullanıcıyı en fazla tasarruf yapacağı yola yönlendirecek üzere görünüyor.

Türkiye’de satılan yakıt cimrisi arabaları merak edenler için:

Yakıt tasarrufu için tavsiye arayanlara:

Tasarruf tekniklerinin gerçek hayatta ne kadar tesirli olduğunu gösterdiğimiz görüntü:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.