Google, Elon Musk’a rakip oldu

0 5

Yazıyı epeyce başarılı halde görsele dönüştüren yapay zekalar son vakitlerde toplumsal medyanın altını üstüne getirdi. OpenAI tarafından geliştirilen DALL-E 2 ve Midjourney’in başı çektiği bu pazarda yeni bir rakip daha var. Google araştırmacıları, DreamFusion isimli yapay zekayı duyurdu.

Son güncelleme yapıldı

Google, metinden görsel oluşturma pazarında aslında geçtiğimiz yıldan bu yana bulunuyordu. DreamFusion, birinci olarak 2021 yılında tanıtılan metinden 3D manzara oluşturma aracı Dream Fields’ın son güncellemesi olarak tekrardan sunuldu.

Neural Radiance Field (NeRF) kullanılarak oluşturulan yapay zeka, hayli gelişmiş hudut ağını birleştirerek 3D imajlar oluşturuyor. Google’ın açıklamasına nazaran kullanıcılar, eğitimi devam eden DreamFusion ile 2 boyutlu yazıları 3 boyutlu hale getirebilecek. Kestirim edeceğiniz üzere her bir süreç, yapay zekanın güçlenmesini sağlayacak.

Google Brain’de araştırmacı bilim insanı ve projenin yöneticisi olan Ben Poole, “Text-to-3D (yazıdan görsele) için yeni yolumuz DreamFusion’ı duyurmaktan memnunluk duyuyoruz. Evvelce eğitilmiş bir metinden imaja modeli kullanarak NeRF’i sıfırdan optimize ediyoruz. 3D dataya gerek yok” tabirlerine yer verdi.

DreamFusion’ın epeyce başarılı görseller yarattığını söylemek mümkün. Web sitedeki açıklamaya nazaran, oluşturulan görseller “yüksek kaliteli olağan, yüzey geometrisi ve derinlik” ile dengeli olacak.

Sona yaklaşıldı

OpenAI, bir müddettir Dall-E 2 isimli bir yapay zeka algoritması geliştiriyor. Hatta yapay zekanın Dall-E Küçük versiyonu son vakitlerde toplumsal medyada viral hale geldi. Metinleri görsele çevirmeyi başaran Dall-E, birtakım sözleri anlamak için kendi sözlüğünü bile oluşturmuş olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.