Google Chrome’da Güvenlik Açığı: İşte Yapılması Gerekenler!

0 5

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome’da çok değerli bir sıfır gün güvenlik açığı tespit edildiği açıklandı. Google tarafından yapılan açıklamalarda, kelam konusu güvenlik açığının kapatılmasını sağlayan yama için yeni bir güncelleme yayınlandığı ifade edildi. Şayet Google Chrome kullanıyorsanız, internet tarayıcısının Windows sürümünü derhal güncellemelisiniz.

Google, bilgisayar korsanlarına ipucu vermemek için güvenlik açığı ile ilgili ayrıntıları saklamayı tercih etti. Fakat sıfır gün açığını inceleyen Avast mühendislerinden Jan Vojtesek, bu güvenlik açığının programların kilitlenmesine ve amaç bilgisayarda rastgele kod çalıştırılmasını sağlayabileceğini açıkladı. Özetle; tüm Google Chrome kullanıcıları önemli bir risk altında.

Google Chrome nasıl güncellenir?

  • Adım #1: Google Chrome’u açın.
  • Adım #2:Yardım” seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Google Chrome hakkında” seçeneğine tıklayın.
  • Adım #4: Güncellemenin otomatik olarak indirilmesini bekleyin.
  • Adım #5: Tarayıcınızı yeniden başlatın.

Aslına bakacak olursak Google Chrome, her çalıştırıldığında otomatik olarak güncelleme denetlemesi yapıyor. Şayet yeni bir güncelleme geldiyse de otomatik olarak güncelleme yükleniyor. Lakin başınızın rahat olması için üstteki adımları yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Eğer Google Chrome sürümü “103.0.5060.114” olarak görünüyorsa, yapmanız gereken bir şey kalmamış demektir. Zira Google geliştiricileri, kritik değer arz eden güvenlik açığını 103.0.5060.114 kodlu sürümde kapattılar. Lakin bu sürüm şimdi size gelmediyse, her zamankinden çok daha dikkatli olmalısınız. Bilinçsiz kullanıcılar, tarayıcı güncellenene kadar alternatif yazılımları kullanmayı tercih edebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.