Google Chrome’a gelen özellik RAM alma derdine son dedirtecek!

0 4

Google Chrome, bilhassa art planda çok sayıda sekmeyi açık tuttuğunuzda, bilgisayarınızın performansını öenmli ölçüde düşürebiliyor. Yakın vakitte geliştirme yapısında keşfedilen bir özellik sayesinde, taşınabilir aygıtların pil ömrü güzelleşecek ve düşük kaliteli PC’lerde de performans artışına sağlayabilecek.

Google Chrome, açık orta en tanınan web tarayıcısı pozisyonunda, fakat sistem kaynaklarını tüketme konusunda da makus bir prestije sahip. Şirket, birçok sekmeyi açık tutmayı seven Chrome kullanıcıları için pil ömrünü artıracak yeni bir özelliği test ediyor ve bu durum yakın vakitte değişebilir.

Google Chrome performans odaklı özelliğe kavuşuyor

Chrome’un varsayılan ayarlarında eğer web sayfalarına beş dakikadan uzun bir mühlet etkileşimde bulunmadığınız takdirde aktif olmayan sekmeler uyku moduna geçiriliyordu.

Google Chrome ayarlarında keşfedilen yeni özelliğin görüntüsü

Chromebook’larda yer alan Chrome OS 105’te (Dev kanalı) “Yüklenen art plan sayfaları için zamanlayıcı kısıtlaması” isimli yeni bir özellik bayrak tespit edildi. Bu özellik üstte bahsettiğimiz varsayılan 5 dakikalık süreyi, sırf 10 saniyeye değiştirerek CPU süresini yaklaşık yüzde 10 oranında güzelleştiriyor.

Bu güzelleştirme kısmen pil ömründe yüzde 10’luk bir artış elde edeceğiniz manasına gelmiyor, zira CPU, bir sistemin toplam güç tüketiminin sırf bir kısmına denk geliyor. Bununla birlikte yeni özellik, açık tuttuğunuz sekmelerin sayısına ve ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ne kadar verimsiz olduğuna bağlı olarak yeniden de gözle görülür bir fark yaratabilir.

Özellik, Microsoft Windows, Chrome OS, Linux, macOS ve Android dahil olmak üzere tüm platformlardaki Chrome kullanıcıları için birkaç ay içinde yayınlanacak. Microsoft Edge ve Opera üzere öbür Chromium tabanlı tarayıcılar da, bilhassa Edge’in esasen emsal bir formda çalışan bir verimlilik moduna sahip olduğunu göz önünde bulundurursak, bu yeni değişikliği uygulamayı seçebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.