Google Chrome ve ChromeOS yasaklandı

0 9

Google eserleri kelam konusu olduğunda, kapalılık telaşlarının gündeme gelmesi yeni bir şey değil olmadığını biliyoruz. Google, bilgi toplama ve reklam uygulamaları konusunda sistemli olarak birden fazla ülkede inceleme altına alınıyor. Değerli iki Google eseri, Hollanda’da yasaklandığı öğrenildi. Hollanda hükümeti, bilgi kapalılığı meseleleri nedeniyle okullarda Google Chrome ve ChromeOS kullanımını kısıtlamaya karar verdi.

Ağustos 2023’e kadar yasak

Hollanda Eğitim Bakanlığı okullarda Chrome ve ChromeOS kullanımına en azından Ağustos 2023’e kadar kısıtlamalar getirdi. Yasaklamaya münasebet olarak, ne kadar öğrenci verisinin toplanıp reklam ortaklarıyla paylaşıldığına ait kaygılar veriliyor. Bilgilerin gerçekte nerede depolandığı konusunda şeffaflık eksikliği olduğunun da altı çiziliyor.

Google ise, hem Chrome hem de ChromeOS için Hollanda eğitim bölümü ihtiyaçlarıyla daha uyumlu olacak yeni sürümleri gelecek yıla kadar kullanıma sunmayı kabul ettiğini duyurdu. Yeni versiyonlar yayınlandıktan sonra Hollandalı yetkililer inceleme yapacak, akabinde kullanıma açılıp açılmayacağına karar verilecek. Hollanda’da Chrome ve ChromeOS’un yasaklanması sonrası ülke ikiye bölündü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.