Google Chrome ile çeviri artık çocuk işi

0 14

Chrome, bir vakitler Internet Explorer’a yaptığını, artık öbür tarayıcıların kendisine yapmasına müsaade vermek istemiyor. O denli ki 2000’li yıllarda fırtına üzere esen Internet Explorer, daha sonra kendini gereğince süratli bir biçimde yenileyememiş, rakibinin bu alandaki eksikliklerini çok âlâ tahlil eden Google Chrome ise üst üste yayınladığı güncellemeler ve bu güncellemelerle kazanılan yeni özelliklerle rakibini bölümün dışına itmişti.

İşte artık misal bir stratejiyi Opera ve Safari’nin uyguladığını fark eden Google, tarayıcısına yeni özellikler eklemek için adeta gazı kökledi. Yakın vakitte birbiri gerisine gelen güncelleme haberlerine bir yenisi daha eklenirken, Reddit kaynaklı son savlara nazaran bu seferki gaye çeviri özelliğini geliştirmek.

Google Chrome ile çeviri artık çocuk işi

Şu an Google Chrome’da bütünleşik olarak bulunan çeviri özelliği sadece sayfanın tamamını çevirebiliyor. Üstelik ilgili sayfada farklı lisanlara ilişkin yapıların olması da Google Chrome tarafından algılanamayarak hepsi kullanıcı tarafından seçilen tek bir lisana nazaran düzenleniyor. Lakin yalnızca aşikâr bir cümleyi ya da kelimeyi çevirmek isterseniz işte ham haliyle Google Chrome burada sınıfta kalıyor ve size de ya tarayıcıya yeni eklentiler yüklemek ya da farklı tarayıcıları kullanmak kalıyor.

İşte Google’ın üzerinde çalıştığı yenilik, bu sorunu büsbütün tarihe gömecek. Buna nazaran şu an test etabında olan özellik sayesinde Google Chrome kullanıcıları, öbür hiç bir eklentiye gerek kalmadan sayfanın istenilen kısmını ve hatta istenilen kelimeyi sağ tıklayıp çevirebilecek. Üstelik bunun için yeni bir sekme ya da farklı bir sayfa açılmayacak ve çeviriler direkt ufak bir balon içerisinde görülecek.

Her ne kadar çalışmalarda sona gelindiği söylense de, yeni özelliğin ne vakit servis edeceği konusunda şu an için net bir bilgi bulunmuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.