Google Çeviri’ye 24 Dil Eklendi

0 4

Sürat kesmeden devam eden teknolojik gelişmeler, birçok alanda insanlara kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. ABD merkezli teknoloji devi Google’ın bünyesinde yüzden fazla lisanı bulundurduğu ‘Çeviri’ hizmeti de bu gelişmelerin sonunda ortaya çıkan araçlar ortasında bulunuyor.

Her gün milyonlarca insan tarafından kullanılan Google Çeviri’nin; metinleri çevirme, sözlerin nasıl söylem edildiğini gösterme ve daha birçok özellik ile lisan bilmeyen beşerler için adeta biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz. Artık ise gelen haberler, artık bu hizmetin çok daha geniş kapsamda kullanılabileceğini ortaya koydu.

Google Çeviri’ye 24 yeni lisan eklendi

Dünyanın en kıymetli şirketleri ortasında bulunan Google, çeviri hizmetine 24 yeni lisan eklediğini duyurdu. Açıklamalarda, eklenen yeni lisanların 10’unun Afrika’da konuşulan lisanlardan oluştuğu, başka 14 lisanın ise Irak ve İran’da kullanılan Kürtçenin Sorani lehçesinin de dahil olduğu Hindistan, Latin Amerika ve Filipinler’den lisanları içerdiği aktarıldı.

Afrika’dan eklenen lisanlar ortasında ise Gana’da 11 milyon kişi tarafından ‘Ashante’, Etiyopya ve Kenya’da 37 milyon kişinin konuştuğu ‘Oromo’, Orta Afrika’da 45 milyon kişinin konuştuğu ‘Lingala’, Güney Afrika’da 14 milyon kişinin konuştuğu ‘Sepedi’ üzere lisanlar yer aldı. Bunun yanı sıra Uganda, Ruanda, Orta Afrika, Güney Sudan, Mozambik, Angola üzere ülkelerden lisanların de çeviri hizmetine eklendiği aktarıldı.

Google, yaptığı bu eklemelerle dünya çapındaki çeviri hizmetlerini artırmayı ve lisan konusunda zorlukları bir nebze ortadan kaldırarak insanların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Ayrıyeten, eklenen 24 lisanla birlikte Google Çeviri’nin hizmet verdiği toplam lisan sayısının 133’e yükseldiği de gelen haberler ortasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.