Google, CamAps FX isimli sağlık uygulamasını kaldırdı

0 4

Google, çocuk diyabet hastaları tarafından kullanılması için geliştirilen bir sıhhat uygulamasını Play Store’dan kaldırdığını duyurdu. Tip-1 diyabet hastaları için NHS (İngiltere’de sıhhat kurumu) tarafından önerilen uygulamanın, Google’ın siyasetlerine uymayarak kısa bildiri gönderdiği öğrenildi.

Google siyasetlerine uymuyor iddiası

CamAps FX isimli sıhhat uygulaması, bir müddettir Google’ın kurallarıyla boğuşuyor. Diyabet hastası olan çocuklar için ebeveynlere ikaz bildirileri gönderen CamAps FX’in, Google’ın kurallarına uymadığı sav edildi.

Çocukların glikoz seviyesini takip eden ve olağanın dışında olması durumda ebeveynlere ihtar bildirisi gönderen CamAps FX, Cambridge Üniversitesi araştırmacılar tarafından geliştirildi ve NHS tarafından kullanımı önerilen bir uygulama olarak karşımıza çıktı.

Edinilen bilgilere nazaran İngiltere’de yaklaşık 400 bin kişi tip-1 diyabet hastası. Diyabet uygulaması halihazırda Play Store’dan kaldırıldı. Şimdilik Amazon Appstore’u tercih eden geliştirici, uygulamayı ayrıyeten kendi web sitesinden sunmaya devam ediyor.

CamAps FX isimli sıhhat uygulaması, bluetooth aracılığıyla yakındaki aygıtlara bildiri gönderebildiği tabir edildi. Google, ya kurallarına uyması için yalnızca bu özelliğin kullanılmasını isteyecek ya da NHS’nin önerdiği bu sıhhat yazılımına istisna uygulayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.