Gıda kıtlığı kapıda! Uzmanlar sadece 10 hafta yetecek kadar buğday kaldığını duyurdu

0 12

Daha evvel yaklaşan besin krizi ile ilgili birçok defa ihtar gelmişti. Küresel manada kıtlık kapıda denebilir. Bu kapsamda Tarım tahlil firması Gro Intelligence’a nazaran, rezervlerde dünya tüketimine 10 hafta yetecek kadar buğday kaldı. Bu sayının 2008 finansal krizinden bu yana görülen en düşük düzey olduğu da belirtildi.

Uzun müddettir yaklaşan besin kriziyle ilgili ikazlarda bulunan firma, büyüyen açlık tehdidi karşısında hemen tedbir alınması gerektiğini söylüyor.

Besin kıtlığı kapıda! Uzmanlar yalnızca 10 hafta yetecek kadar buğday kaldığını duyurdu

Öte yandan Hindistan, geçen hafta alınan ihracatın yasağı sonrası limanlarında beklemede kalan 1,8 milyon tonluk buğdayın sevk edilmesine müsaade vermeyi planlıyor.

Global besin kıtlığı en az global ısınma kadar gerçek diyebiliriz. Beklenenden daha yakında gerçekleşmesi kelam konusu olan besin kıtlığını etkileyen sebeplerden biri de Rusya Ukrayna krizi. Ukrayna’dan eserlerin çıkışının yapılamaması ve Rusya’ya uygulanan ambargolar ile Rusya’nın bu ambargolara yanıtı durumu çok daha içinden çıkılmaz bir hale sokmaya devam ediyor.

Koronavirüs ile başlayan kıtlıklar devam eden maliyet artışları ve enflasyon üzere sebepler de etklenince daha berbat bir hale geldi. Herkesin görmezden geldiği sorunlar büyüyerek dünya iktisadını daha makûs hale sokmaya başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.