Gelecek senelerde telefon fiyatları artabilir: Samsung telefon üretimini azaltıyor!

0 13

Kore çıkışlı Maeil Business News’in bir raporuna nazaran, Samsung’un 2022’de üretmeyi planladığı telefon sayısını 310 milyondan 280 milyona indirdiği bildiriliyor. Genel manada baktığımızda, bu hala hayli fazla telefon demek, lakin şirketin yepyeni amacından (kendisinin ve ortaklarının geçen yıl ürettiği bildirilen telefon sayısından) çok büyük sapmaya gittiğinin göstergesi.

Görünüşe nazaran bu plan, dünya iktisadı daha düzgüne gitmeden evvel daha da kötüleşmeye hazırlanan üreticilerin eğilim gösterdiği bir durum olabilir.

Samsung’un telefon üretiminde azalmaya gitmesi telefon fiyatları etkilenir mi?

Rapora nazaran, düşürülen üretim amaçları, düşük kaliteli modellerden amiral gemilerine kadar tüm eser yelpazesindeki telefonları etkileyecek. Satış sayıları olarak baktığımızda, daha ucuz telefonların üretimini azaltmak mantıksız geliyor. Dünya iktisadının yaşayacağı kestirimi gerileme sırasında aslında daha fazla insanın bu modellere yönelmesi bekleniyor.

Yaşanacak böylesi bir krizde insanların durumuna baktığımızda; Düşük kaliteli telefon satın almak isteyen insanların, katiyen çok gerekmedikçe yeni bir tane telefon alma imkanları olmayabilir ve yüksek kaliteli telefonları olanlar da muhtemelen aygıtlarını bir yahut iki yıl daha fazla kullanabilirler. Ayrıyeten böylesi bir durumda telefon fiyatlarının bir epey yüksek olduğu ülkemizde fiyatların daha da artması ön görülüyor.

Samsung, hala devam eden bir pandeminin, Rusya/Ukrayna savaşının (şirketin öteki pek çok üretici (Microsoft, Google, Nvidia vb) üzere Rusya’ya sevkiyatını durdurmasına neden oldu) ve daima artan enflasyonun tesirlerini hisseden tek firma değil. Ayrıyeten Apple‘ın, büyük olasılıkla kimi büyük yükseltmeler üzerinde çalışmasına karşın, 2021’de ürettiğiyle tıpkı sayıda telefon üretmeyi planladığı için bu yıl ve gelecek yıl nispeten sakin satışlar beklediği de bildiriliyor.

Sizce dünya yeni bir ekonomik Buhrana hakikat mu gidiyor? Şayet o denli ise ülkemizde ekonomik problemlerin yahut külfetlerin çıkmaması için neler yapılabilir? Fikirlerini yorumlarda belirtmeyi sakın unutmayın…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.