FIFA’nın Oyun Oynar Gibi Maç İzlemenizi Sağlayan Teknolojisi

0 4

Futbol tecrübesini en üst seviyeye taşımak için en aktüel teknolojilerden faydalanan FIFA, bilhassa Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda birçok yeniliği hayatımıza soktu. Bugün, bu yeniliklerin en etkileyicilerinden birisiyle karşınızdayız.

FIFA’nın taşınabilir uygulaması FIFA+, stadyumda maç izleyenlere özel yeni bir özelliğe konut sahipliği yapıyor. Özellik sayesinde izleyiciler, maç sırasında oyuncuların ismini, topun pozisyonunu ve çok daha fazlasını canlı olarak, telefonlarının kamerasından takip edebiliyor.

FIFA’nın taşınabilir uygulamasındaki özellik bu türlü gözüküyor:

Peki, bu özellik nasıl çalışıyor?

FIFA’nın üstte gördüğümüz özelliği, ‘artırılmış gerçeklik’ ismiyle andığımız, günden güne hayatımızda daha fazla yer edinen bir teknoloji sayesinde mümkün oluyor. Telefonların kamerasından alınan imaj, FIFA’nın gerçek vakitli bilgileriyle birleştiriliyor ve uygulama içinde datalar ve manzara bir ortada gösteriliyor.

FIFA, bu özelliği mümkün kılmak için Haziran 2021’de wTVision ile iş birliği yapmıştı. vTVision ve TVTEL tarafından geliştirilen teknoloji, kameradan gelen imajın uzaktan tahlil edilmesi, görüntünün gerçek vakitli yakalanması ve üzerine grafiklerin konarak kullanıcıya sunulmasıyla gerçeğe dönüşüyor.

Ekrana yansıtılan grafikler, vTVision’un FootballStats CG V5 grafik kontrolörü, AR Football artırılmış gerçeklik yazılımı ve gerçek vakitli 3 boyutlu render motoru R Space Engine ile üretiliyor.

Teknoloji, gelecekte pek çok ligde de kullanılabilir:

2022 Dünya Kupası, aslında FIFA için de bir teknoloji deneme sahası olarak misyon yapıyor. Burada gördüğümüz tüm teknolojilerin gelecekte standart olarak hayatımıza girmesi planlanıyor. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.