Federal Rezerv Başkan Yardımcısı: Stabilcoinlerler ödeme sistemini tehdit edebilir!

0 8

Kripto para üniteleri sanayiler ortasında, dünya çapında ve çeşitli yargı alanlarında hararetli bir tartışma konusu haline geldikçe, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi, bilhassa sabit paralar ve merkez bankası dijital para üniteleri ( CBDC’ler ) ile ilgili sıkıntıları ele almaya devam ediyor.

Federal Rezerv Lider Yardımcısı: Stabilcoinlerler ödeme sistemini tehdit edebilir!

Bilhassa, Fed Lider Yardımcısı Lael Brainard, 26 Mayıs’ta ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde bahisle ilgili söz verdi. Konuşması sırasında fizikî para ünitesi, CBDC’ler ve stablecoin’ler hakkındaki görüşlerini detaylı olarak lisana getirdi.

Yeni para biçimlerine karşı nakit

Brainard’a nazaran, fiziki para ünitesinin avantajı, “halka likidite yahut kredi riski telaşı olmaksızın değiş tokuş edilebilen inançlı merkez bankası parasına erişim sağlaması”dır.

Bununla birlikte, ABD’de nakit olarak yapılan ödemelerin hissesinin yalnızca beş yılda %31’den %20’ye düştüğünü ve 45 yaş altı demografi için daha da düşük bir yüzde olduğunu vurguladı.

Brainard, bunun bir fikir olarak Fed’in fizikî para ünitesi ihracının dijital analogunu öne sürerek, inançlı merkez bankası parasına hazır kamu erişiminin nasıl korunacağının dikkate alınması gerektiğine inanıyor.

Onun kelamlarıyla:

“Ticari banka parasına olan itimat, mevduat sigortası, bankaların merkez bankası likiditesine erişimi ve bankacılık düzenleme ve kontrolü üzerine heyetidir.”

Stablecoin’ler için; ‘hayır-hayır’

Öte yandan, Fed Lider Yardımcısı, stabilcoin fikrini, “aynı korumaları” paylaşmadığı ve “ödeme sistemine manalı karşı taraf riskini tekrar sokabileceği” gerekçesiyle eleştirdi.

Eleştirisini açıklayan Brainard, “bu tıp yeni para biçimlerinin fiat para ünitesine nazaran vaat edilen pahalarını kaybedebileceğini, tüketicilere ziyan verebileceğini yahut büyük ölçekte daha geniş finansal istikrar riskleri yaratabileceğini” söyledi.

Nihayetinde, Brainard’a nazaran bu, ulusal hükümet tarafından desteklenen tek tip bir para biçiminin mecburî olarak getirilmesine yol açtı. Bu nedenle, “bu tıp özel paraların baskınlığı, tüketicinin korunması ve finansal istikrar riskleri doğurabilir”

Bunun nedeni, “son haftalarda daha küçük bir satış olarak gösterildiği üzere, potansiyel oynaklıkları ve kaçış gibisi davranış riskleri”.

Ayrıyeten, “özel paraların, ya sabit paralar ya da kripto para üniteleri biçiminde” yaygın olarak kullanılmasının, “ABD ödeme sisteminin kelamda duvarlı bahçelere bölünmesine” yol açabileceğine inanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.