FED faiz artırımı yaptı! Dolar tekrar yükseldi

0 7

Dolar kuru üzerinde direkt olarak tesiri olan faiz artırımları sürat kesmeden devam ediyor. Amerikan Merkez Bankası geçtiğimiz aylarda faiz artırımına gitmişti. Bugün de yeni bir faiz kararı vermeleri beklenen FED faizde tekrar artışa gitti. Bu da doların küresel piyasalarda daha da pahalanması manasına gelecek.

FED faiz artırımı yaptı! Dolar tekrar yükseldi

Dolar kurundaki hareketlenmeler FED’in kararlarından direkt olarak etkileniyor. Yaşanan faiz artırımı ile artık de dolar neredeyse 18 düzeylerine kadar tekrar yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti. Öte yandan Fed’in faiz kararının yanı sıra Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamaları da yatırımcıların odağında. Powell’ın açıklamalarında gelecek devir para siyasetine ait ipuçları aranacak.

Bu ay ABD’den gelen yüksek enflasyon datalarının akabinde piyasa iştirakçilerinin 100 baz puanlık artış beklentisi artsa da bu beklentiler sonrasında yerini Fed yetkililerinin 75 baz puanlık bir artışı daha tercih edeceğine dönük iddialar vardı. Gerçekten FED beklendiği formda bir faiz artışı gerçekleştirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.