Facebook, Konum Tabanlı Özelliklerin Fişini Çekiyor

0 8

Dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından Facebook, kullanıcılarını şaşırtacak bir karar aldığını duyurdu. Kullanıcılara bildirim göndermeye başlayan platform, 31 Mayıs 2022 tarihi prestijiyle “Yakındaki Arkadaşlar” ve “Hava Durumu Uyarıları” isimli pozisyon tabanlı özelliklerin fişini çekeceğini açıkladı. Facebook, neden bu türlü bir karar aldığına değinmedi.

Facebook tarafından yapılan açıklamalara nazaran 1 Ağustos 2022 prestijiyle kullanıcıların kelam konusu özellikler için kullanılan pozisyon bilgileri de veritabanlarından silinecek. Üstelik Facebook, bu özellikler için pozisyon verisi toplamayı da kullanıcı müsaade vermiş olsa bile bırakacak.

Pozisyon bilgileri başka özellikler için toplanmaya devam edecek

Facebook tarafından yapılan açıklama, pek çok kullanıcı için “Facebook artık pozisyon randımanı toplamayacak.” formunda yorumlanabilir. Lakin böylesi bir durum kelam konusu değil. Çünkü yapılan açıklamalara nazaran platformun sunduğu öteki tecrübeler için kullanıcılara ilişkin pozisyon dataları toplanmaya devam edecek. Facebook bu sürecin bilgi siyasetleri kapsamında yapılacağını tabir ediyor.

Facebook, yeni periyotta kullanıcılar için kısıtlı müddetliğine bir ayrıcalık sunulacağını da açıkladı. Yapılan açıklamaya nazaran dileyen kullanıcılar, 1 Ağustos 2022’ye kadar pozisyon geçmişlerindeki dataları indirebilecekler. Bundan sonraki süreçte bilgilere ulaşılması ve indirilmesi mümkün olmayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.