Evde interneti yavaşlayınca kendi internet hizmetini kurdu

0 19

ABD’li bir adam, internet servis sağlayıcısı AT&T‘den alabildiği yavaş internet suratlarına razı olmak ile kırsaldaki meskenine süratli uydu intermeti bağlatmak için 50.000 dolar ödemek ortasında bir seçim yapmak ortasında kalınca gemileri yaktı. Michigan’lı Jared Mauch, her iki seçeneği de reddederek kendi fiber internet servis sağlayıcısını kurmaya karar verdi.

70 müşteriye ulaştı

Kendi internet ağını kuran Mauch, ayrıyeten 70 müşteriye de hizmet vermeye başladı. Artık geniş bant internet erişimini genişletmeyi amaçlıyor ve 70 müşteriden 600’e çıkmaya hazırlanıyor.

Hikaye geçen yıl, ABD hükümetinin altyapı projeleri için Michigan’ın Washtenaw ilçesine 71 milyon dolar tahsis etmesi ile başladı. Bunun bir kısmı geniş bant genişlemesine ayrıldı. Mauch da, mevcut bir ankete nazaran yetersiz hizmet verildiği bilinen haneleri kablolamak için bir teklif sundu. Mauch, yaptığı açıklamada o periyodu şöyle anlatıyor: “Belki çılgınlık, tahminen de girişimcilik… Şimdi hangisi olduğundan emin değilim. Lakin bölgemdeki tüm projeye teklif verdim ve bu rekabetçi ihale sürecini kazanmayı başardım.”

Maliyeti 30 bin dolar

Şimdi, tek bir mesken için 800 metre fiber gerektiren birkaç konut de dahil olmak üzere, projeyi genişletmek için toplam ağını 80 km’ye çıkartmayı amaçlıyor. Bu, bu meskenlerin her biri için 30.000 dolara mal olacak. Mauch’un alacağı suram fiyatı ise 199 dolar düzeyinde.

79 dolara 1000 Mbps internet

Müşteriler, ayda 55 ABD Doları karşılığında 100 Mbps internet suratı yahut ayda 79 ABD Doları karşılığında sınırsız data ile 1 Gbps internet suratı ortasında seçim yapabiliyor. Mukavelenin 2026’ya kadar tamamlanması gerekiyor, lakin Mauch, 2023’ün sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyor. Gerekli adreslerin kimilerini esasen bağladı ve birinci kontağın Haziran ayında yapılmasından sonra bir basın açıklaması yayınladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.