Etiyopya merkez bankası: ”işletmelerin Bitcoin’i kabul etmesi yasa dışı”

0 4

Etiyopya Ulusal Bankası (NBE), banka tarafından aksi müsaade verilmedikçe, ülkedeki tüm finansal süreçlerin ülkenin para ünitesi olan Birr ile ödenmesi gerektiğini bildiren bir bildiri yayınladı. İşletmelerin Bitcoin’i kabul etmesinin ise yasa dışı olduğunu söyledi.

Etiyopya merkez bankası: ”işletmelerin Bitcoin’i kabul etmesi yasa dışı”

Ayrıyeten NBE, 6 Haziran Pazartesi günü yayınlanan bir açıklamada, Etiyopya çıkışı Addis Standard’a nazaran, maddelere alışılmamış olmasına ve ‘yasadışı’ olarak kıymetlendirilmesine karşın, Bitcoin üzere kripto para ünitelerinin kullanımının giderek yaygınlaştığını argüman etti.

Banka, ülkede kripto para ünitelerine hiçbir vakit müsaade vermediğini bilhassa vurguladı. Bunları kullananların reaksiyonlarla karşılaşacağı konusunda da ayrıyeten uyardı.

Kripto kullanıcıları yansımalarla karşılaşacak

Merkez bankası, Etiyopya’da sanal para ünitelerinin resmi olmayan finansal süreçlerin yanı sıra, kara para aklama planlarını yürütmek için kullanıldığına dair bir ihtar yayınladı. Kripto paranın yasadışı paranın gizlenmesi için ülkü şartlar sağladığı tabir edildi.

Etiyopya’daki birinci özel radyo istasyonu olan Sheger 102.1 FM’in haberine nazaran banka, “halk bu yasanın yasa dışı olduğunun farkında ve onları Ulusal Banka’ya ve ilgili kolluk kuvvetlerine bildirmeye çağırıyor” sözlerine yer verdi.

Farhan Jimale, Bitcoin’in ülke maddelerine karşın yaygınlaştığını da kaydetti.

Etiyopya Ulusal Bankası, ticaret yahut ödeme için sanal para kullanımını tanımıyor; bu nedenle banka, halkın bu cins yasa dışı süreçlerden mümkün olduğunca korunması gerektiğine inanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.