Ethereum kurucu ortağı, ETH için endişeli!

0 4

Ethereum’u ( ETH ) Pay İspatı ( PoS ) protokolüne geçiren başarılı Merge yükseltmesinden sonra, piyasa pahasına nazaran ikinci sıradaki kriptonun kıymet ve benimseme açısından büyümesi bekleniyor. Lakin, yükseltmenin birinci günlerinde, ağın merkezileştirilmesiyle ilgili telaşlar ortaya çıkıyor.

Ethereum kurucu ortağı, ETH için endişeli!

Bu doğrultuda, Ethereum kurucu ortağı Anthony Di Iorio, Kitco News ile yaptığı bir röportajda, şu anda PoS’un harika bir sistem üzere görünmediğini belirterek, Ethereum ağındaki birkaç sahibinin hakimiyeti ile ilgili kaygılarını lisana getirdi.

Iorio, Ethereum ağına hakim olmada kripto borsaları üzere platformların gücüne bilhassa dikkat çekti. Fakat, ademi merkeziyetçiliğin gelecekte sağlanacağına dair optimistliğini lisana getirdi.

Iorio “Stake ispatının merkezileşme riskleriyle ilgileniyorum. Sanırım şu anda, tüm doğrulama süreçlerinin neredeyse %50’sini oluşturan sadece iki adresin olduğu gösterildi. Şu anda çok fazla güce ve doğrulamaya sahip olan borsalar üzere varlıklarla ilgileniyorum, bu yüzden kusursuz bir sistem değil ve kim bilir, ortaya çıkan şeyler olabilir’ Bunun daha büyük risklere yol açabileceğini düşünmedim” dedi.

Ethereum’un özgün ademi merkeziyetçilik hedefi

Aynı vakitte Iorio, şu anda şahit olunan merkezileşmenin, Ethereum’un varlığın idaresine daha fazla insanın katılmasına ait birinci hayaliyle uyumlu olmadığına dikkat çekti. Kaygılar devam ederse, işletmeleri ve düzenleyici görünümü etkileyebileceğini kaydetti.

“Merkezi olmayan ağlarla istediğiniz şey sağlam düğümlerdir; Dünyanın rastgele bir yerinde insanların yaptığı bir teknolojiyi çalıştıran ve ekosistemi güçlendirmeye yardımcı olan birçok kişinin bunu yaparak ödüllendirilmesini istiyorsunuz. fakat sadece birkaç adedine sahip olduğunuzda yardımcı olmuyor ve giderek daha merkezi hale geliyor” diye ekledi.

ETH doğrulamasına sırf iki cüzdan hakim

15 Eylül tarihli bir Finbold raporuna nazaran, Ethereum Birleştirme sonrası enflasyon tahlili, kripto para ünitesinin PoS düğümlerinin %46’sından fazlasının iki adresin denetimi altında olduğunu gösterdi.

İki cüzdan, Ethereum’un süreç sürece, data depolama ve yeni blok zinciri blokları ekleme süreçlerinin birçoklarını oluşturuyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.