En Ucuz iPhone 14, En Pahalıyla Aynı Kamerayla Gelecek

0 5

ABD merkezli teknoloji devi Apple birkaç ay sonra yeni iPhone modellerini tanıtacak. Şirket şu ana dek resmi bir açıklama yapmamış olsa da gelen son haberler, iPhone 14’ün bilhassa de ön kamerasıyla fark yaratacağını gözler önüne seriyor. Tecrübeli Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun yaptığı açıklamalar, iPhone 14’ü bekleyenlerin heyecanını tavan yaptıracak cinsten.

Ming-Chi Kuo, Apple’ın iPhone 14 için ön kamera tedarikçilerini değiştirdiğini duyurdu. Kuo’nun açıklamasına nazaran iPhone 14’ün ön kamerası, Cowell ve LG Innotek tarafından üretilecek. Bu değişikliğin kıymetli olduğunu söylemek lazım. Zira Kuo’ya nazaran tedarikçilerin değişmesi ile Apple, birinci kez otomatik odaklama özelliği bulunan ön kameraya geçiş yapacak. Ayrıyeten şirket, bu defa 5P yerine 6P lens kullanacak. Bu lensin genel performansı evvelki kuşaklardan yüzde 20 daha yüksek olacak.

Ön kameradaki yenilikler, tüm iPhone 14 modelleri için geçerli olacak

Ming-Chi Kuo’nun açıklamasına nazaran iPhone 14 ailesinin tüm modelleri, Apple’ın yeni tedarikçileri tarafından üretilecek ön kameralarla gelecek. Yani serideki tüm modellerin ön kamerası, otomatik odaklama özelliği sunacak. Lakin farklı yenilikler için bu türlü bir durum kelam konusu olmayabilir. Zira geçmiş devirlerde ortaya atılan tezler, iPhone 14 ailesindeki modellerde ortak bir işlemci olmayabileceğini, farklı modellerde farklı işlemcilerin bulunabileceğini ortaya koydu. Bununla birlikte telefonların art kamera kurulumları da işlemcilerle tıpkı yazgısı paylaşabilir.

Örneğin iPhone 14 Pro serisi, 48 MP çözünürlük sunan yeni bir ana art kameraya sahip olacak. Bu kamera, 8K görüntü çözünürlüğünü destekleyecek. iPhone 14 ile iPhone 14 Max ise 12 MP çözünürlük sunan kameralarla gelecek. Öte yandan; iPhone 14 Max ile iPhone 14’ün A15 Bionic, Pro modellerin ise A16 Bionic isimli yeni işlemci ile geleceği söyleniyor. Tüm bu tezler, muhtemelen eylül ayında gerçekleştirilecek lansmanda netleşecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.