En Popüler İnternet Tarayıcıları Açıklandı – Nisan 2022

0 9

Pazar araştırma şirketi StatCounter, dünyanın en çok tercih edilen internet tarayıcılarının hangileri olduğunu araştırdı. Yapılan araştırma sonucuna nazaran Google tarafından piyasaya sürülen Chrome, yıllardır olduğu üzere Nisan 2022’de de dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısıydı. O denli ki kullanıcıların yüzde 66,58’i Google Chrome’u tercih ediyor. Lakin araştırmada Google Chrome’un liderliğinden çok daha kıymetli olan kimi noktalar var.

Yapılan araştırmalara nazaran Chromium tabanlı Microsoft Edge, 2022’de dünyanın en tanınan ikinci internet tarayıcısı haline geldi. Kullanıcıların yüzde 10,07’lik kısmı, Nisan 2022 prestijiyle Microsoft Edge kullanmayı tercih ediyorlar. Bu oran Nisan 2021’de yüzde 7,96 olarak kayıtlara geçmişti.

Safari, Microsoft Edge’e çabuk yenildi

Nisan 2021’de dünyanın en tanınan ikinci internet tarayıcısı Apple tarafından piyasaya sürülen Safari‘ydi. Geçtiğimiz yıl kullanıcıların yüzde 10’luk kısmı, Safari kullanıyorlardı. 2022’de ise bu durum değişti. Safari’nin kullanım oranı yüzde 9,62’ye geriledi. Firefox’un son devirlerde yaptığı atılımların Safari’yi tehdit edip etmeyeceğini önümüzdeki periyotlarda daha uygun anlayacağız fakat şimdilik Edge, Safari’nin sırasını kapmış üzere görünüyor.

StatCounter araştırmasındaki öteki ayrıntılara baktığımızda, Firefox’un kullanım oranının yüzde 7,87 olduğunu görüyoruz. Opera ise yüzde 2,44‘lük kullanım oranı ile listenin üst sıralarını tehdit etmiyor. Piyasadaki başka internet tarayıcılarının toplam kullanım oranları ise yüzde 3,42

Pekala siz hangi tarayıcıyı, neden kullanıyorsunuz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.