En İyi Müzik Programları – 2022

0 11

Teknoloji ile birlikte gelişen yazılım dünyasındaki eşsiz programlar sayesinde artık daha evvel tecrübeniz olmayan bir husus hakkında bile profesyonel seviyede çalışmalar yapabiliyorsunuz. Husus müzik olduğu vakit üretici, düzenleyici ve program çok daha fazla öne çıkıyor. İyi bir müzik programı kullanarak oluşturduğunuz ses projesi ya da yaptığınız düzenleme, en amatör kulaklarda bile farkı hissettirecektir.

Müzik programları diye genel bir arama yaptığınız vakit başınız hayli karışabilir zira en düzgün müzik programları diye listenen her yazıda aradığınızı bulamayabilirsiniz. Listemizde daha çok profesyonel hizmet sunan müzik programlarına yer verdik. Bu nedenle kimileri tek seferlik de olsa hayli yüksek bir fiyata sahip olabilir. Gelin en güzel müzik programlarına yakından bakalım ve her birinin öne çıkan özelliklerini görelim.

En yeterli müzik programları:

Pro Tools 12
Reason 12
Logic Pro X
Ableton Live 11
Presonus Studio One 5 Artist
Acid Music Studio 11
Celemony Melodyne Editor 5
iZotope Spire

Müzik dünyasının favorisi: Pro Tools 12

Pro Tools 12 için piyasanın favori müzik programı demek mümkün zira hangi profesyonel müzik stüdyosuna gitseniz karşılaşacağınız programların büyük kısmı Pro Tools 12 olacaktır. Bilhassa canlı enstrüman kayıtları için çok taraflı program arayanlara hitap eden Pro Tools 12, ses arabirimi kullanma muhtaçlığını ortadan kaldırıyor.

Pro Tools 12 ile birebir anda 64 tane ses giriş ve çıkışını kullanarak 128 farklı kesim kaydı yapabiliyorsunuz. Diğer bir planında karıştırma seviyesini de kullanırsanız 512 enstrüman ve 1024 MIDI kayıt dayanağı göreceksiniz. Üstelik 120’den fazla bonus eklentisi bulunuyor. Yani büyük yapımlar için Pro Tools 12 ülkü müzik programıdır.

Profesyonelliğe adım atın: Reason 12

Reason Studios zati uzun vakittir müzik piyasasında eklentileri ve efektleriyle tanınan bir geliştirici. Müzik programları ile ilgileniyorsanız Reason 12 güncellemesini kullanmasanız bile kesinlikle duymuşsunuzdur. Reason 12 gerçek bir profesyonel olmasanız bile gerçek bir profesyonel üzere kullanabilmenize imkan sunan bir sisteme sahip.

Mimic ismi verilen yeni sampler, kullanıcılarına çok daha süratli, yeni ve eğlenceli bir kullanım alanı sunuyor. 29 binden fazla yama, döngü ve örneğe sahip ses bankası ile hayallerinizdeki müziği yaratabiliyorsunuz. Azamî 32 adımlı denetim sistemi sayesinde yaptığınız her bir üretimi canlı olarak deneme bahtınız oluyor.

Akıllı tempo sistemi öne çıkıyor: Logic Pro X

Logic Pro X, ses yapımı yapan kullanıcılar için sunduğu geniş kütüphanesi ile dikkat çekiyor. Her bir BPM üzerindeki denetimin sizde olmasını sağlayan ve kayıtları projedeki başka seslere nazaran düzenleyen Akıllı Tempo sistemi, Logic Pro X programını eşsiz kılan ayrıntılardan bir tanesi.

Son güncellemesi ile birlikte yankılar, EQ seçenekleri, davulcu yamaları ile ilgili eklentilerin sayısı evvelki kalabalık kütüphaneden bile daha çok hale getirildi fakat tüm bunlar düzenlenerek kullanıcıların nokta atışı halde bulabilecekleri bir arşive dönüştürüldü. Logic Remote özelliğini kullanarak akıllı telefonunuzu bir kumanda haline getirebilir ve süreçlerinizi uzaktan gerçekleştirebilirsiniz.

Dinle dinle bitmeyen geniş arşiv: Ableton Live 11

Müzik piyasasında DJ, elektronik müzik ve hip hop denilince akla gelen birinci programlardan bir tanesi olan Ableton Live 11 ile müzik yapmak isteyip de bulamayacağınız bir şey yok. İster bir amatör olun, ister tecrübeli bir müzisyen; Ableton Live 11 programının sahip olduğu olduğu 10 GB’dan daha büyük belge boyutuna sahip ses arşivinde aradığınız her şeyi bulabileceksiniz.

Ableton Live 11 standart sürümünde sınırsız ses ve MIDI modülleri ile karşılaşacaksınız. 12 farklı efekt kanalı ile birlikte 256 tane mono giriş ve çıkış bulunuyor. Canlı programlama sırasında hızlı MIDI giriş yakalama özelliği ile dikkat çeken Ableton Live 11’de 1800’den fazla yerleşik ses, 37 ses efekti ve 14 MIDI efekti var. Akıllı derleme özelliği sayesinde tüm bu karmaşanın içinde ahengi yakalayacaksınız.

Tek ekran tüm akış: Presonus Studio One 5 Artist

Ses arabirim donanımlarındaki başarısı ile ismini müzik piyasasında duyuran Presonus, Presonus Studio One 5 Artist müzik programı ile dijital müzik dünyasında da önde olduğunu ortaya koyuyor. Presonus Studio One 5 Artist’i eşsiz kılan özellik ise kullanıcıyı ekranlar ortasında dolaştırmadan tüm akışı tek pencere üzerinden sunabiliyor olması.

Çok sayıda ses kaydını eşzamanlı olarak alabileceğiniz Presonus Studio One 5 Artist’te birebir vakitte MIDI sıralamasını çok kanallı düzenleme özelliği ile uygulayabiliyorsunuz. Bu kadar profesyonel özelliğin içinde sürükle – bırak yolunu başarılı bir halde uygulayan program birebir vakitte 30’dan fazla ses efekt eklentisi sunuyor.

Binlerce ses döngüsü: Acid Music Studio 11

Müzik programı denilince akla gelen birinci geliştiricilerden bir tanesi olan Acid, Acid Music Studio 11 ile bu işteki muvaffakiyetini tekrar kanıtladı. Acid Music Studio 11 ile yapacağınız her bir ses kaydının, oluşturacağınız her bir projenin ve değiştireceğiniz her düzenlemenin sonuçlarının profesyonel kalitede olacağından emin olabilirsiniz.

Acid Music Studio 11 64 bit motorla çalışan 192 kHz çok kanallı ses ile profesyonel bir kalite sunuyor. Sunduğu sekiz sanal enstrüman ve altı efekt eklentisinin yanı sıra hip hop, house ve rock müzikler için kullanabileceğiniz 2500’den fazla döngü bulunuyor. Acid Music Studio 11 ile klavyenize dilediğiniz kadar ses modülü kaydedebilir, birebir anda birden fazla enstrümanı çalabilir ve kısayollar üzerinden pek çok farklı süreci basitçe yapabilirsiniz.

Hassas perde düzenleme özelliği: Celemony Melodyne Editor 5

Celemony Melodyne Editor birinci defa yayınlandığı vakit polifonik izolasyon başta olmak üzere pek çok farklı özelliği ile müzik piyasasında güçlü bir tesir yaratmıştı. Yıllar içinde yapılan güncellemelerin sonuncusu olan Celemony Melodyne Editor 5, polifonik izolasyonu ve hassas perde düzenleme özelliklerini daha da geliştirmiş üzere görünüyor.

Celemony Melodyne Editor 5 programının en dikkat çeken özelliği Direct Note Access sistemidir. Bu sistem sayesinde çok notalı bir fonksiyonellik kazanıyorsunuz. Yani bir vokal ya da bir gitar çizgisinden gelen sesi direkt olarak programa almak yerine özel bir perde üzerine yerleştiriyorsunuz ve bu perde üzerinden izole etme, yumuşatma ya da nota değişimi yapabiliyorsunuz.

Koca müzik stüdyosunu çantanızda taşıyın: iZotope Spire

Akıllı telefonlarımız üzerinden her şeyi yapabildiğimiz bir periyotta neden müzik yapmak için kesinlikle bir bilgisayara muhtaçlığımız var ki diye düşünüyorsanız buyrun size iZotope Spire. iZotope Spire ücretsiz olarak indirerek kullanabileceğiniz bir taşınabilir uygulama. Ancak donanım takviyesi olmadan tam olarak güçlü bir performans yakalayamazsınız. Bu nedenle birkaç Spire donanımı alarak koca bir stüdyoyu çantanızda taşıyabilirsiniz.

Benzersiz müzikler üretebileceğiniz, ses kayıtları alabileceğiniz ve düzenlemeler yapabileceğiniz en yeterli müzik programlarını listeleyerek kısaca her birinin öne çıkan özelliklerinden bahsettik. Listemizdeki müzik programlarını kullanıyorsanız tecrübelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.