Elon Musk’ın yer altı ulaşım sistemi onaylandı! İstanbul’da olsa trafiği bitirebilir!

0 4

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın büyük yer altı ulaşım projesi onaylandı. Vegas Loop’taki inşaatın 2023’ün başlarında başlaması bekleniyor. Tamamlanan sistem, Harry Reid Havaalanı ve Allegiant Stadyumu’ndaki duraklar da dahil olmak üzere 55’ten fazla istasyonla birlikte 55 km’den fazla yeraltı tünelinden oluşuyor.

Bu transit sistem, yolcuları yol boyunca başka istasyonlarda durmak zorunda kalmadan direkt varış yerlerine ulaştırmak için Tesla Model X ve Model Y araçlarını kullanıyor. Yetkililer bu sistemi, tünel ağını, kent genelindeki kıymetli noktaları birbirine bağlamanın ve yüzeyde bulunan caddelerdeki trafik sıkışıklığını azaltmanın öbür bir yolu olarak görüyorlar.

Elon Musk ulaşım işine de el atıyor

Proje The Boring Company ve özel şirketler tarafından finanse ediliyor, yani bu proje için hiçbir vergi mükellefi fonu gerekmeyecek.

Las Vegas da tıpkı İstanbul üzere kalabalık ve kıymetli bir kent. İstanbul’un en uzak yerinden öbür bir yerine gitmek bazen trafikle birlikte uzun saatler sürebiliyor. Las Vegas içinde birebir durum geçerli. Kenti daha evvel ziyaret etmiş olan herkesin bilebileceği üzere bir varış noktasından başkasına gitmenin ne kadar uzun sürebileceğini biliyorlar. Bu türlü bir sistemin daha sonra yerli araba projesi TOGG ile ulusal imkanlar kullanılarak İstanbul üzere kalabalık kentlere yapılması refah seviyesini arttırabilir.

Boring Company, genişleyen Las Vegas Kongre Merkezi’nin altında aslında kısa bir ulaşım hizmeti işletiyor. Bu ulaşım Batı Salonundan Kuzey / Merkez Salona gitmek için gereken süreyi büyük ölçüde azaltıyor. Yürüyerek seyahat 25 dakika kadar sürerken LVCC Döngüsü (Ayrıntılar için tıklayın) kullanılarak birebir seyahat yalnızca iki dakika sürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.