eBay, GittiGidiyor’un Kapatılacağını Açıkladı

0 11

Türkiye’nin en esaslı e-ticaret şirketlerinden birisi olan GittiGidiyor, Mayıs 2011’de eBay’in şirketin %93’lük hissesini satın almasıyla dünya devi platformun çatısı altına girmişti. Bugüne kadar eBay bünyesinde hizmet veren GittiGidiyor’dan makus bir haber geldi. eBay, paylaştığı duyuruda GittiGidiyor’un kapatılacağını duyurdu.

eBay tarafından yapılan yazılı açıklamaya nazaran şirket, Türkiye iştirakı olan GittiGidiyor’u kapatma kararı aldı. Açıklamada GittiGidiyor’da hizmet veren satıcıların bugünden itibaren platforma yeni ilanlar veremeyeceği belirtildi. 18 Temmuz tarihi itibariyle ise alıcıların yeni satın alımlar yapamayacağı, yani platformdaki ticaretin büsbütün sona ereceği paylaşıldı.

eBay tarafından paylaşılan açıklama:

“eBay bugün Türkiye’deki pazaryeri işletmesi GittiGidiyor’u kapatmak için adımlar atacağını duyurdu. eBay, 2011 yılında GittiGidiyor’un çoğunluk payını satın aldı ve işi bağımsız bir platform olarak yürüttü. eBay, global olarak ticari operasyonlarını sistemli olarak gözden geçirmektedir ve bu sıkıntı ancak stratejik kararı pazarda süregelen rekabet dinamiklerine dayalı olarak almıştır.

eBay, platformdan geçişe yardımcı olmak için GittiGidiyor alıcıları ve satıcıları ile yakın bir biçimde çalışacak ve bugün daha sonra onlarla daha detaylı bilgileri direkt paylaşacak. Bugünden itibaren satıcılar yeni eser listeleyemeyecek ve 18 Temmuz’dan itibaren alıcılar yeni alım yapamayacak. Alıcılar ve satıcılar 5 Eylül 2022’ye kadar Hesabım sayfalarına erişebilecekler.

GittiGidiyor işinin kapatılmasının eBay’in 2. çeyrek yahut tüm yıl sonuçları üzerinde kıymetli bir tesiri olması beklenmiyor. Referans olarak, GittiGidiyor, eBay’in 2022 yılının birinci çeyreği sonundaki konsolide faal alıcı sayısına yaklaşık 4 milyon faal alıcı katkıda bulunmuştur.”

eBay’in stratejik olduğunu belirttiği bu kararı sonrasında Türkiye’de bir defter daha kapanmış olacak. Dünya ticaret devi eBay de böylece Türkiye’den elini kolunu çekmiş olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.