EA, Kişisel Reklam ve Oyun İçi İçerik Gösterme Patenti Aldı

0 3

EA Games’in paraya ne kadar paraya aç bir şirket olduğu gerçeği oyun topluluğu ortasında bir latife haline geldi. Oyuncular, gerek FIFA Ultimate Team gerek Battlefield Battle Pack gerekse Star Wars Battlefront olsun yıllardır EA Games’in oyunlarındaki oyun içi alışveriş sistemiyle alay ediyorlar. Lakin bu sefer EA nitekim gözünü cüzdanlarımıza dikmiş üzere görünüyor.

Akıllı telefonlarınızdaki oyunlarda bulunan reklamların birçoğunun sizin aktivitelerinize nazaran şekillendiğini, karşınıza ilgili olduğunuz bahislerde reklamlar çıktığını biliyorsunuzdur. EA Games, artık oyunlarında böyle bir stratejiye yönelmeyi planlıyor.

EA Games, oyun şeklinize nazaran oyun içi içerik ve reklam göreceğiniz sistemin patentini aldı

EA Games’in yeni aldığı patentin açıklamasına ve şemalarına nazaran patent, kullanıcı için oyun aktivitelerine dayalı olarak bir ‘persona’ (kişilik) belirleyen bir sistemi barındırıyor. Bu sistem, oyuncuların personalarına nazaran onlara oyun içi içerikleri ve reklamları gösterecek.

Patentteki şemalarda oyuncu personaları ortasında kaşif, rekabetçi, toplayıcı, takviye, savaşçı, ‘tank/ön saf, başkan ve tamamlayıcı kategorileri yer alıyor. Bir oyuncunun kişiliğini belirledikten sonra sistem, oyuncuya sağlanacak bilgileri seçerken bu kategorideki kullanıcılara ne gösterileceğini belirleyen bir algoritma kullanıyor.

Sistem, bir oyuncunun kişiliğini farklı oyunlar oynayan oyuncuların ortalama kişilikleriyle karşılaştırıyor ve şayet karşılaştırmalarda benzerlikler varsa kelam konusu oyuna dair reklamlar gösteriliyor. Black Mirror kısmı gibi değil mi? Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.