Dünyanın en küçük uzaktan kumandalı Robotu! [Video]

0 10

Northwestern Üniversitesi’nden birtakım araştırmacılar, dünyanın en küçük uzaktan kumandalı yürüyen robotunu üretmeyi başrdı. Peekytoe yengecinden modellenmiş bu robot, yalnızca yarım milimetre genişliğinde ve bir kuruşun kenarına rahatça sığabiliyor.

Bu minik robot yürüyebilme, emekleyebilme, eğilebilme, bükülebilme ve hatta zıplayabilme yeteneklerine sahip. Baş araştırmacı Yonggang Huang‘a nazaran, saniyede beden uzunluğunun yarısı kadar bir ortalama süratte yürüyebiliyor.

Dünyanın en küçük mini robotu

Nasıl hareket ettiği, bu robotun tartışmasız en büyüleyici özelliği oluyor. Araştırmacılar, küçük elektroniklere güvenmek yerine, ısıtıldığında biçim değiştiren ve bu formu hafızasına kaydeden bir alaşım materyali kullanmışlar. Hassas bir lazer kullanılarak, robotun halini değiştirmek için belli kısımlarını süratle ısıtabiliyorlar. İnce bir cam kaplama, modülleri soğutmaya yardımcı olurken, orjinal biçimine geri dönmesini de sağlıyor.

Robotun nasıl hareket ettiğine dair görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Northwestern Üniversitesi’nde materyal bilimcisi olan John Rogers açıklamasında, “Bu yapılar çok küçük olduğu için soğuma suratı çok süratlidedi. Bilim adamı, robotların boyutunu küçültmenin aslında daha süratli hareket etmelerini sağladığını da kelamlarına ekliyor.

Bu robotun potansiyel kullanım durumlarına gelince, bol ölçüde seçenek göze çarpıyor. Rogers, “Mikro robotları, sanayideki küçük yapıları yahut makineleri onarmak yahut birleştirmek için casuslar yahut tıkanmış arterleri temizlemek, iç kanamayı durdurmak yahut kanserli tümörleri ortadan kaldırmak için cerrahi asistanlar olarak kullanılma potansiyelleri var. Hepsi minimal invaziv prosedürlerde hayal edilebilir.” dedi.

Çalışma şu anda deneysel evrede, lakin daha fazla ilerleme kaydedildikçe bu durumun değişmesi bekleniyor. Araştırmacıların deney hakkındaki bulguları da buradan ulaşabileceğiniz Science Robotics mecmuasında yayınlanmış.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.