Dünyanın en büyük uzay teleskobu James Webb son aşamaya geçti!

0 3

Onaylanacak son NIRISS modu olan tek objeli yarıksız spektroskopi, öte gezegenlerin yıldızları tutulmadan evvel, tutulma sırasında ve sonrasında atmosferlerine bakmak için kullanılacak. Karşılaştırma bilgileri, bilim adamlarının bir maksadın bir atmosferi olup olmadığını ve onu hangi atom ve moleküllerin oluşturduğunu belirlemesine yardımcı oluyor.

Nisan ayının sonunda NASA, James Webb Uzay Teleskobu‘ndaki hizalamanın son evresini tamamladığını ve gözlemevinin, Temmuz ayında birinci bilim bilgilerini yayınlamaya başlamadan evvel, bilimsel aletlerini devreye almaya hazır olduğunu duyurdu. En son güncellemesinde NASA, Webb takımının Orta Kızılötesi Enstrüman, NIRCam geniş alan yarıksız spektroskopi ve tek obje yarıksız spektroskopi dahil olmak üzere 17 bilim enstrüman modundan 12’sinin onayladığını söyledi.

NASA: Bilimsel enstrümanlar açılmaya devam ediyor

Dört modlu Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrograf (NIRISS), projeye katkısı olarak Kanada tarafından geliştirildi. NIRISS’in baş araştırmacısı Montreal Üniversitesi’nden Webb’in Hassas Yönlendirme Sensörü lideri olan René DoyonDört NIRISS modunun tamamı hazır değil, lakin tıpkı vakitte bir bütün olarak aygıt iddia ettiğimizden değerli ölçüde daha yeterli performans gösteriyor” dedi.

Bilim adamları, bu ayın başlarında Webb’in Mayıs ayı sonlarında beklenenden daha büyük bir mikro meteoroid yağmuruna tutulduğunu açıklamıştı. Bu cins tesirler uzayda çok yaygın olsa da NASA, uzay teleskobunu test evresinde bu kadar büyük bir mikro meteoroid için hazırlamamıştı. Hasarı değerlendirdikten sonra grup, teleskopun hala misyon gerekliliklerini yerine getirecek bir düzeyde performans gösterdiğini belirledi.

NASA ayrıyeten, Webb’i devreye alma faaliyetlerinin son etabına girerken programında kimi yenilikler de kaydetti. Bu yenilikler, grubun 12 Temmuz’da halka açıklayacağı birinci bilim datalarının kimilerini sunmasına vesile olacak.

Webb’in ilerlemesini takip etmek isteyenler, NASA’nın bu web sitesinden takip edebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.