Dünyanın en büyük hepçil canlısı bulundu!

0 5

İsimlerine karşın, balina köpekbalıkları bir balina değildir. Bu canlılar denizin derinliklerinin hakimi olarak nitelendirilen bir balık cinsidir. Balina köpek balıkları çoklukla bir tıp küçük kabuklu olan kril ile beslenirler. Lakin bilim adamları bu balıkların beslenme alışkanlıklarının daha evvel bilinmeyen bir boyutunu keşfettiler: bitkiler.

Hepçil oldukları ortaya çıktı

Bu durum balina köpekbalıklarını dünyanın en büyük hepçil (omnivor) canlısı yapıyor. Omnivorlar, hem et hem de bitkiler ile beslenebilen hayvanlar olduğu biliniyor. Yaklaşık 18 metre uzunluğa erişebilen balina köpekbalıkları da bu boyutları ile gezegenin en büyük omnivoru oluyor.

Bir araştırma takımı, geçtiğimiz haftalarda Ecology mecmuasında balina köpekbalıklarının beslenme alışkanlıkları ile ilgili bulgularını yayınladı. Balık biyoloğu ve baş müellif Mark Meekan, Pazartesi günü Avustralya Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Bu durum balina köpekbalıklarının ne yediği hakkında bildiğimizi sandığımız her şeyi tekrar düşünmemize neden oluyor.”

Alglerin balina köpekbalığı diyetinin kıymetli bir modülü olduğunu ve yalnızca kazara yedikleri bir şey olmadığı anlaşıldı. Bunun anlaşılması için ise uzun periyodik bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Araştırmacılar, deniz yosunu ve plankton da dahil olmak üzere bitki hayatında bulunan bileşenleri, balıklardan alınan doku örnekleri ile karşılaştırmışlar.

Kahverengi bir deniz yosunu olan sargassum’un balina köpekbalığından alınan dokularda rastlamaları ise büyük bir şaşkınlık yarattı. Yapılan araştırma ile birlikte bu hayvanların deniz yosununu güç ve büyüme için kullandığı ortaya konmuş oldu.

Sargassum’ların Batı Avustralya’daki Ningaloo Resifi boyunca yer aldığını belirten Mark Meekan, balina köpekbalıklarının bu bölgeye yalnızca kril avlamak için gelmediklerini öğrendiklerini belirtiyor. Balina köpekbalıklarının bu bölgede ağır olmasının nedeninin artık yosunlar olduğu biliniyor.

Araştırma sonucunda balina köpekbalıkları, Kodiak ayılarını alt ederek dünyanın en büyük hepçil canlısı olmuş oldu. Bu dev balıkların boyutları ise sizleri korkutmasın; balina köpekbalıkları insan yemiyor. Fakat yeniden de 18 metre boyuta ulaşan bir canlı istemeden de olsa size ziyan verebilir. O yüzden uzak durmaktan fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.