Dünyaca ünlü İngiliz mühendislik devinin başına bir Türk geçiyor

0 4

İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce Tufan Erginbilgiç‘in CEO olarak atandığını duyurdu. Firmadan yapılan açıklamaya nazaran Erginbilgiç, vazifesi mevcut CEO Warren East’ten 1 Ocak 2023 prestijiyle devralacağı öğrenildi.

Tufan Erginbilgiç, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’nden mezun oldu. 1986’da Boğaziçi Üniversitesi’nde MBA programını ve 1989’da Ohio State Üniversitesi’ndeki İktisat üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1990-1997 yılları ortasında Taşınabilir Oil’da çalıştıktan sonra, 20 yılı aşkın bir müddet BP’de çalıştı. Bunun son 5 yılı üst seviye yönetici olarak vazife aldı.

Rolls-Royce‘dan yapılan açıklamaya nazaran Erginbilgiç vazife müddeti boyunca rekor kârlılık ve güvenlik performansı gösterildi.

‘Kendisini kanıtlamış bir lider’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rolls-Royce İdare Heyeti Lideri Anita Frew “Erginbilgiç çok uluslu kuruluşlardaki kazanan ekiplerin başkanı olarak kendisini kanıtlamış birisi. Geniş çaplı stratejik ve operasyonel deneyime ve havacılık üzere güvenlik açısından kritik sanayilerin yanı sıra düşük karbonlu teknolojilere geçişin sunduğu zorluklar ile ticari fırsatlar hakkında sağlam bir anlayışa sahip. Uygulama ve kıymet yaratma konusunda güçlü bir geçmişi bulunuyor. Rolls-Royce’un son yıllarda oluşturduğu stratejik temeller üzerine inşa etmesini dört gözle bekliyorum” sözlerini kullandı.

‘Tam potansiyelini kullanmaya kararlıyım’

Tufan Erginbilgiç ise bahisle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Müşterileri güçte dönüşümü beklerken, değerli ticari fırsatların yaşandığı bir vakitte Rolls-Royce‘a katılmaktan onur duyuyorum. Mühendislik alanındaki harikalığı ve yenilikçi teknolojileri sayesinde şirketin uzun yıllar boyunca oluşturduğu pazar pozisyonunun tam potansiyelini kullanmaya ve tüm hissedarlar için kıymet yaratmak maksadıyla büyüme yolunda adım atmaya kararlıyım. Bu ikonik global mühendislik markasının bir sonraki başarılı devrinde dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, ortaklar ve Rolls-Royce takımıyla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Piyasa kıymeti 7.8 milyar sterlin

Atama açıklamasının ardından Londra Borsası‘nda süreç gören Rolls-Royce payları yüzde 1.4 yükseldi. Firmanın piyasa bedeli 7.8 milyar sterline ulaştı.

Erginbilgiç hala çok uluslu taşıma araçları üreticisi Iveco Group NV, güç, sıhhat ve teknoloji kümesi DCC plc ve güç şirketi Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.‘de (TÜPRAŞ) idare heyeti üyeliği misyonlarını sürdürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.