Doom Oynanabilecek Son Yer Doom’un Kendisi Oldu

0 4

Bilgisayarların disketli olduğu vakitlerden kalma klasik oyun Doom, bugüne kadar akla hayale gelmeyecek her yerde oynandı. Patateslere takılı hesap makinelerinden hamilelik testlerine kadar çabucak her şey Doom oynamak için kullanıldı.

Doom oynamak için kgsws adlı bir YouTuber çıtayı öteki bir düzeye taşıdı ve Doom içinde Doom oynamayı başardı. Klasik DOS versiyon Doom 2 içinde Doom Chocolate çalıştıran YouTuber oyunun imajlarını de paylaştı.

Orijinal DOS Doom 2 gerekiyor

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan YouTuber, öncelikle orijinal DOS Doom 2 içerisinde bir kod çalıştırma açığı bulduğunu belirtti. Bu açığı kullanarak Chocolate Doom’u oyuna portladığını, sonrasında tıpkı işleri Chocolate Heretic için de gerçekleştirdiğini söyledi.

Öte yandan meskende tıpkı süreci yapmak isteyenler için de birkaç ikaz yayınlamayı ihmal etmeyen YouTuber, bu sistemin sadece orjinal oyunda çalıştığını belirtti. Yani GZDoom ya da öteki kaynaklardan bulunan Doom portları bu hedefle kullanılamıyor. YouTuber ayrıyeten oyunu portlamayı mümkün kılan açığın çağdaş sistemlerde olmamasının da düzgün bir şey olduğunu belirtiyor.

Gerçekten de Doom’un son vakitlerde neredeyse oynanmadığı tek yer bilgisayarlar haline gelmiş durumda. Daha evvel de GZDoom üzerinden farklı oyunların içinde bir oyun olarak Doom oynamak mümkün oluyordu. Tekrar de son gerçekleşen örnekte Doom içinde Doom oynanarak çıta artık diğer bir düzeye taşınmış oldu.

Sizce bir sonraki seferde Doom hangi aygıtta oynanacak? Ben artık birilerinin oyunu abaküste bile oynayabileceğine ikna olmuş durumdayım.

İşte Doom için Doom oynanan o video

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.