Dolar uzun süre sonra 15 üzerine çıktı!

0 4

Dolar kuru uzun müddettir denetim altında tutuluyordu. Kur Muhafazalı TL Mevduat sayesinde uzun müddettir 14,5 düzeylerinde tutulan dolar kuru artık tekrar kendini 15 üzerine atmış durumda.

Geçtiğimiz yıl başlaya dolar kurundaki dalgalanmalar bir orta denetimden çıkmıştı. 18 düzeylerine kadar gelen dolar kuru Kur Muhafazalı TL Mevduat sistemi ile muhafaza altına alınmıştı. Fakat artık yaşanan dış gelişmelerle dolar kurunda tekrar bir hareketlenme kelam konusu.

Dolar uzun mühlet sonra 15 üzerine çıktı!

Geçtiğimiz günlerde Amerika Merkez Bankası FED faiz kararını açıkladı. FED’in faiz artırımına gitmesi küresel piyasalarda dolarda bedel artışına sebep oldu. Rusya Ukrayna savaşının da hala devam etmesi ve küresel enflasyon üzere sebepler de üstüne eklenince dolara olan talep artıyor.

Bu kapsamda uzmanlar dolardaki artışın eskisi üzere süratli olmayacağını lakin yavaş yavaş dış etkenler sebebi ile artmaya devam edeceği görüşünde. Kripto paralar piyasasında ise durum düzgün değil. Paha kaybeden Bitcoin öteki kripto paraların da kıymet kaybetmesine sebep oluyor. Hal bu türlü olunca da yatırımcılar gözünü dolar üzere yatırım araçlarına çevirmiş durumda. Kurdaki baskılama bir müddet daha devam edecek olsa da öteki ne tıp tedbirler alınacak merak konusu. Önümüzdeki günlerde devam eden Rusya Ukrayna savaşı ve öbür dış tesirlerle birlikte kurdaki oynamaları takip edeceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.