d3dx9_43 dll Hatası Nasıl Çözülür? İşe Yarar 6 Yöntem

0 8

Eğer Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız sisteminiz siz farkında olmadan pek çok yazılım, yazılım paketi ve belge çalıştırarak en güçlü performansı sunmaya çalışıyor demektir. Bu yazılım paketlerinden biri olan DirectX, içinde pek çok DLL belgesi barındırıyor. d3dx9_43 dll belgesi da bunlardan bir tanesi. Elbette kullanıcılar bu belgeyi daha çok d3dx9_43 dll kusuru aldıkları vakit fark ediyorlar.

Microsoft Directx yazılım paketi genel olarak oyunlarda ve grafik programlarında çalıştığı için d3dx9_43 dll yanılgısı ile bir oyun ya da grafik programı açmaya çalışırken karşılaşmanız mümkün. DLL evrakı kaynaklı yanılgılar almanızın pek çok nedeni ve merak etmeyin, pek çok farklı tahlil sistemi vardır. Gelin d3dx9_43 dll yanılgısı aldığınızda neler yapabileceğinize bakarak d3dx9_43 dll yanılgısı nasıl çözülür sorusunu yanıtlayalım.

d3dx9_43 dll yanılgısı nedir, neden olur, nasıl çözülür?

 • d3dx9_43 dll kusuru nedir?
 • d3dx9_43 dll yanlışı neden olur?
 • d3dx9_43 dll yanlışı nasıl çözülür?
  • Yöntem #1: Bilgisayarınızı tekrar başlatın
  • Yöntem #2: Microsoft DirectX son sürümünü yükleyin
  • Yöntem #3: Oyun ya da program içinde DirectX güncellemesi arayın
  • Yöntem #4: Oyun ya da programı kaldırıp tekrar yükleyin
  • Yöntem #5: DirectX paketinden d3dx9_43 dll evrakını geri yükleyin
  • Yöntem #6: Ekran kartınızı güncelleyin

d3dx9_43 dll yanılgısı nedir?

d3dx9_43 dll belgesi, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bulunan DirectX yazılım paketi içinde bulunan DLL belgelerinden bir adedidir. Microsoft Directx yazılım paketi genel olarak oyunlarda ve grafik programlarında çalıştığı için d3dx9_43 dll kusuru ile bir oyun ya da grafik programı açmaya çalışırken müsabakanız mümkün. Windows 98 sonrası tüm sürümlerde karşılaşabileceğiniz d3dx9_43 dll yanlışı şu cümlelerle karşınıza çıkabilir;

 • d3dx9_43 dll bulunamadı.
 • d3dx9_43 dll belgesi eksik.
 • Dosya d3dx9_43 dll bulunamadı.
 • d3dx9_43 dll bulunamadı. Tekrar yüklemek bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.

d3dx9_43 dll yanlışı neden olur?

d3dx9_43 dll yanılgısı, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bulunan DirectX yazılım paketi içinde bulunan bir DLL evrakının genel olarak ya da sırf belli oyun ve programlarda çalışmaması kaynaklı bir kusurdur. d3dx9_43 dll yanlışına neden olan temel durumlardan kimileri şu biçimde;

 • Başlangıç sırasında bilgisayarınızda yaşanan meseleler.
 • İşletim sisteminizin aktüel olmaması.
 • Microsoft DirectX yazılım paketinin şimdiki olmaması.
 • Açmak istediğiniz oyun ya da programın sahip olduğunuz DirectX sürümü ile uyumlu olmaması.
 • Hata aldığınız oyun ya da programın kendi meselelerinin olması.
 • Yalnızca d3dx9_43 dll evrakında bir kusur olması.
 • Ekran kartınızın yeni olmaması.

d3dx9_43 dll yanlışı nasıl çözülür?

 • Yöntem #1: Bilgisayarınızı yine başlatın.
 • Yöntem #2: Microsoft DirectX son sürümünü yükleyin.
 • Yöntem #3: Oyun ya da program içinde DirectX güncellemesi arayın.
 • Yöntem #4: Oyun ya da programı kaldırıp yine yükleyin.
 • Yöntem #5: DirectX paketinden d3dx9_43 dll belgesini geri yükleyin.
 • Yöntem #6: Ekran kartınızı güncelleyin.

Yöntem #1: Bilgisayarınızı tekrar başlatın:

Unutmayın, teknolojik bir eserle hangi sorunu yaşıyor olursanız öncelikle yine başlatma sistemini uygulayın. Başlangıç sırasında yaşanan ufak bir sorun d3dx9_43 dll kusuruna neden olmuş olabilir. Bilgisayarınız tekrar başlatılırken önbelleği temizleyecek ve küçük meseleleri düzeltecektir. Birden fazla vakit d3dx9_43 dll yanlışı bilgisayar tekrar başlatıldığı vakit kendi kendine çözülür.

Yöntem #2: Microsoft DirectX son sürümünü yükleyin:

d3dx9_43 dll ismi verilen DLL evrakı, Windows işletim sisteminizde kullandığınız Microsoft DirectX yazılım paketinin bir kesimidir. Bu yazılım paketinin yeni olmaması demek, kelam konusu DLL evrakının da yeni olmaması demektir. Buradaki temas üzerinden Microsoft DirectX son sürüm yükleme sayfasını açın. İşletim sisteminizi bulun ve DirectX son sürümünü nasıl yükleyeceğinizi öğrenin.

En son Windows işletim sistemi versiyonlarında artık Microsoft DirectX yazılım paketi ayrıyeten bir güncelleme ile gelmiyor. Windows Update sayfası üzerinden yapılan genel yenileştirmeler ortasından Microsoft DirectX güncellemesi de bulunuyor. Yeniden de verdiğimiz temas üzerinden işletim sistemi versiyonunuzu bularak en yeni durumu öğrenebilirsiniz.

Yöntem #3: Oyun ya da program içinde DirectX güncellemesi arayın:

Tüm sistemlerde ve yazılımlarda olduğu üzere Microsoft DirectX yazılım paketinde de son sürümü kullanmanız değerlidir. Lakin bazen çalıştırmak istediğiniz oyun ya da program, son sürüme uygun olmayabilir. Bu durumda geliştiriciler, oyunun ya da programın içine kendi sistemlerine uygun bir DirectX güncellemesi eklemiş olabilirler. Oyun ya da program evrakları içinde bu güncellemeyi kendiniz arayabilir yahut geliştirici ile bağlantıya geçebilirsiniz.

İndirdiğiniz ve bilgisayarınıza yükleyerek kullanmaya başladığınız her oyun ya da program bu çeşit bir Microsoft DirectX güncellemesi içermez, Bu çeşit bir ek belge ile gelmesi hayli az bir durumdur. Yeniden de geliştiriciler oyun ya da programın bu çeşit bir özel durumu olduğu vakit kullanıcıları bilgilendirmek ve işlerini kolaylaştırmak ismine yükleme belgelerinin içine bu cins bir güncelleme bırakırlar. Denetim etmenizde ya da geliştirici ile bağlantıya geçmenizde fayda var.

Yöntem #4: Oyun ya da programı kaldırıp yine yükleyin:

Bazı durumlarda d3dx9_43 dll yanlışının nedeni, d3dx9_43 dll belgesinin kendisi değildir. Bazen sırf çalıştırmak istediğiniz vakit yanılgı aldığınız oyunun ya da programın kurulumda bir sorun yaşanmış olabilir. Bu nedenle yanılgı aldığınız oyunu ya da programı bilgisayarınızdan büsbütün kaldırın ve tekrar kurun. Şayet yükleme belgesini resmi ve sağlam olmayan bir kaynaktan edindiyseniz bu da heyetimde sorun yaratarak d3dx9_43 dll yanılgısına neden olabilir.

Yöntem #5: DirectX paketinden d3dx9_43 dll belgesini geri yükleyin:

Bir halde hala d3dx9_43 dll yanılgısı almaya devam ediyorsanız bütün bir Microsoft DirectX yükleme belgesini çalıştırmayı değil de onun içindeki d3dx9_43 dll evrakını tek başına çalıştırmayı deneyin. Microsoft DirectX yükleme evrakını indirdikten sonra çalıştırmadan açın ve d3dx9_43 dll belgesini bulun. Bulduktan sonra bu belgeyi tek başına çıkarın, evvelkini silin ve yeni belgeyi olması gereken yere yerleştirin.

Yöntem #6: Ekran kartınızı güncelleyin:

Belki de d3dx9_43 dll kusuruna neden olan sorun oyunda, programda ya da DirectX yazılım paketinde değil de donanımlarınızdan biri olan ekran kartınızdadır. Sistem ve yazılımlarınız üzere donanımlarınız da her vakit aktüel olmalıdır. Aygıt Yöneticisi sayfası üzerinden ekran kartınızı elle güncelleyebilir ya da üretici firmanın resmi internet sitesini ziyaret edip son güncellemeyi indirebilirsiniz. Ekran kartının aktüel olmaması da d3dx9_43 dll yanlışına neden olabilir.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bir oyun ya da grafik programı açmak istediğiniz vakit karşınıza çıkabilen d3dx9_43 dll yanılgısı nedir, neden olur, d3dx9_43 dll kusuru nasıl çözülür gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bahis hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.