CS:GO’da Rank Sistemi Nedir, Nasıl İşler?

0 6

Üzerine binlerce turnuva düzenlenen, eski popülerliğini biraz olsun kaybetse bile çağımızın en düzgün oyunlarından bir tanesi olan CS:GO, oyun tarihinde epeyce büyük bir isme sahip. Aslında Counter Strike serisinin tamamı, oyuncular için hayli özel manalara sahip. Rekabetçi başta olmak üzere oyuncu modları, jailbreak üzere özel modlara sahip sunucuları ile CS:Go rank sistemi ile de büyük bir rekabet oluşturuyordu.

Sizleri belli bir düzeye getiren CS:GO rank sistemi nedir, nasıl işler gibi soruları merak ediyor olabilirsiniz. Şayet bir CS:GO oyuncusuysanız, ranklar sizin için epeyce kıymetli bir yer taşıyor demektir. Zira CS:GO’da ustalığınız, çoklukla rank düzeyinize nazaran belirleniyor. Şayet yeni bir CS:GO oyuncusuysanız, nasıl rank atlanır rehberini okumak için yavaşça aşağı kaydırın.

İçindekiler

CS:GO’da rank nedir?
CS:GO rankları nelerdir?
CS:GO’da rank sistemi nasıl işler?
CS GO’da nasıl rank atlanır? Daha düzgün oynamak için ipuçları
Temel silahlarla başlayın
Nişan pratikleri yapmaya çalışın
Ateş ederken mermi denetimini sağlayın
Mermilerinizi denetim etmeyi unutmayın
Sesleri takip edin

Temelden başlayalım, CS:GO’da rank nedir?

Her şeyden evvel, bu kadar değer taşıyan rank sistemi nedir sorusunu yanıtlamamız gerekiyor. Birden fazla oyunda olduğu üzere, rank sistemi aslında bir nevi düzey sistemidir. Sizleri başka oyunculardan ayıracak rank sistemi, elde ettiğiniz muvaffakiyetler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Şayet yeterli bir CS:GO oyuncusuysanız, rankınız vakitle daha da yükselecektir. Elbette, şayet makus bir oyuncuysanız birebir formda rankınız geriye hakikat ilerleyecektir.

Rank sistemi, epeyce fazla rank düzeyine sahip. Menüde isminizin çabucak altında bulunan rankınız, girdiğiniz maçlarda elde ettiğiniz skorlara ve galibiyetlere nazaran değişmektedir. Bu nedenle şayet rankınızı yükseltmek istiyorsanız, CS:GO’yu çok daha dikkatli ve profesyonel bir halde oynamanız gerekmektedir.

Peki CS:GO rankları nelerdir?

 • Silver I
 • Silver II
 • Silver III
 • Silver IV
 • Silver Elite
 • Silver Seçkine Master
 • Gold Nova I
 • Gold Nova II
 • Gold Nova III
 • Gold Nova Master
 • Master Guardian I
 • Master Guardian II
 • Master Guardian Elite
 • Distinguished Master Guardian
 • Legendary Eagle
 • Legendary Eagle Master
 • Supreme Master First Class
 • Global Elite

CS:GO’da toplamda 18 adet rank bulunuyor. Bu ranklar, sırasıyla üstteki listede olduğu üzere yükselmektedir. Küresel Seçkine, CS:GO’da bilinen en yüksek rank düzeyidir. Çoklukla bu rank düzeyine ulaşan oyuncular, CS:GO’yu profesyonel bir formda oynayan lisanslı oyuncular oluyor. Zira Küresel Seçkine düzeyine gelebilmek için epey düzgün bir CS:GO oyuncusu olmanız gerekiyor. “Bi’ maç atıp, çıkarım” fikri yerine, tıpkı bir futbol maçı üzere özel antremanlar düzenleyecek düzeydeki oyuncuların rank düzeyinden bahsediyoruz.

CS:GO’da rank sistemi nasıl işler?

Gelelim bu ranklara nasıl ulaşacağınız sorusuna. CS:GO’nun en değerli modu, bilindiği üzere rekabetçi modudur. Haliyle ranklarınızın büyük bir çoğunluğu da rekabetçi modundan takviye almaktadır. Rekabetçi modunda yaptığınız maçlardaki galibiyetleriniz, mağduriyetleriniz ve skorlarınız aslında rankınızın yükselmesine yahut azalmasına neden olacaktır.

Örneğin, 3 adet rekabetçi maçı yaptınız ve üçünde de galibiyet kazandınız. Bununla birlikte, skorlarınız da grubunuza nazaran epeyce yüksek. Bu maçlar, rank sisteminizin yükselmesine hayli tesir sağlayacaktır. Gelelim tam bilakis, yaptığınız 3 maçta da mağduriyet ve düşük skorlar ortaya çıkardınız. Bu da rankınızın tam bilakis yani düşmesine neden olacaktır.

CS GO’da nasıl rank atlanır? Daha yeterli oynamak için ipuçları:

Temel silahlarla başlayın

Eğer CS:GO görüntüleri izliyorsanız yahut canlı yayınları takip ediyorsanız, başka oyuncuların ne kadar renkli silahlara sahip olduğunu görüyor olabilirsiniz. Siz de CS:GO’ya başladığınızda bu şekil silahlar kullanmak isteyebilirsiniz. Lakin bu yanlışsız bir hareket değil. Şayet CS:GO’ya yeni başladıysanız, temel silahlar ile başlamanız gerekmektedir. Örneğin, şimdi AWP üzerine bir geçmişiniz yok ise AWP silahını kullanmamalısınız. Zira, o an silah hakkında bir deneyiminiz olmadığı için vuruşlarınız boşa gidecektir.

Başlangıç için Tec-9, Five-SeveN, P250 üzere silahlar ile birlikte, AK-47 ve M4A1 silahlarını kullanmayı deneyin. Birinci olarak temel silahlara eliniz alıştıktan sonra, oyundaki öbür silahları da deneyimlemeye başlayabilirsiniz. Ancak birinci evvel temel silahlara gereksiniminiz var.

Nişan pratikleri yapmaya çalışın

Silahı alıp, karşınızdaki oyuncuyu tararsanız hiçbir işe yaramaz. Nişan alırken, yanlışsız nişan aldığınızdan emin olmalısınız. Bununla birlikte, heyecan yapmak yerine epeyce soğuk kanlı olmalısınız. Bu sayede, karşınızdaki grubun oyuncusunu çarçabuk vurabilirsiniz. Daima olarak nişan pratikleri yaparak, bileğinizi bu tarafta güçlendirebilirsiniz.

Ateş ederken mermi denetimini sağlayın

Örneğin bir AK-47 silahı ile oynuyorsunuz. Karşınızdaki oyuncuyu direkt olarak tararsanız, oyuncunun ardındaki duvara kaliteli bir portresini çizebilirsiniz. Ancak ne yazık ki oyuncuyu vuramazsınız. Bu nedenle silahınız ile tararken bile mermilerin nereye isabet ettiğini takip etmeniz gerekiyor. Bu sayede silahınız ile tararken oyuncuyu birtakım mouse hareketleri ile basitçe vurabilirsiniz.

Mermilerinizi denetim etmeyi unutmayın

Dust2 haritasında, long bölgesindesiniz. Düşmanınız tam karşınızda ve ateş edeceksiniz. Ancak bilin bakalım ne eksik? Evet, merminiz. Maç esnasındayken daima olarak mermilerinizi denetim etmelisiniz. Bu sayede, öldürme ihtimaliniz olan düşmanınızı mermi yüzünden öldürememek üzere bir riskle karşı karşıya kalmazsınız. Maç esnasında mermileriniz epeyce değerli, gözünüz daima sağ altta bulunan mermi durumunda olmalı.

Sesleri takip edin

CS:GO’yu kesinlikle bir kulaklıkla oynamanızı tavsiye ediyoruz. Zira, etraftan gelen ateş seslerini, öteki oyuncuların ayak seslerini daha net duyabilmek için bir kulaklığa gereksiniminiz olacak. Örneğin, düşmanınız ardınızdan geliyor ise kulaklık ile ardınızdan bir sesin geldiğini duyabilirsiniz. Bu sayede, düşmanınızın sizi ardınızdan vurmasını engelleyebilirsiniz. CS:GO’da ses kasmak, epeyce kıymetli taktiklerden bir tanesi.

CS:GO rank sistemi, oyunun en temel ve değerli özelliklerinin başında geliyor. Bununla birlikte şayet yeni bir CS:GO oyuncusuysanız, sizler için üstte CS:GO rankları nelerdir, CS:GO rankları nasıl işler, nasıl rank atlanır üzere değerli hususları cevaplandırdık. Bilhassa rank yükseltme hakkındaki tüyolarımızı uyguladığınızda, oyunda çok daha süratli geliştiğinizi fark edeceksiniz. Sizler CS:GO’da rank atlamak için hangi taktikleri kullanıyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.