Covid için kritik karar! Aşılar güncelleniyor

0 4

Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA), COVID-19 aşı üreticilerinden, artan yeni Omicron varyantlarıyla çaba etmek için kollayıcı doz aşıları güncellemelerini istedi. Üreticilerin, özgün suşa ek olarak Omicron BA.4 ve BA.5 varyantlarını hedeflemek için aşılara bir spike protein bileşeni eklemesi gerektiğini söylüyor.

FDA’nın müşavere komitesinin “ezici çoğunluğu”, bu değiştirilmiş koruyucuların sonbaharda kullanmaya başlama umuduyla, bu hafta varyantları bir Omicron bileşeniyle güncelleme lehine oy kullandı. Tavsiye, birincil aşılar için değil, sırf gözetici doz aşılar için yapıldı.

Covid için kritik karar! Aşılan güncelleniyor

Aşı üreticileri esasen COVID-19’un çeşitli tipleri ile bir körebe oyunu oynuyorlar. Pfizer ve Moderna, aşılarının kış aylarında COVID-19 hadiselerinde kıymetli bir artışa neden olan Omicron varyantı BA.1’i hedefleyen versiyonlarını oluşturdular. Bununla birlikte, Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerine nazaran, bu cins artık ABD’de dolaşmıyor. Bu haftanın başlarında CDC, BA.4 ve BA.5’in şu anda ABD’deki COVID-19 enfeksiyonlarının %52’sinden fazlasını oluşturduğunu söyledi. Bu sayının önümüzdeki haftalarda artması bekleniyor.

CNBC’nin belirttiği üzere, Pfizer ve Moderna bu hafta, mevcut Omicron aşılarının BA.1’e karşı, daha güçlü bir bağışıklık yansısı sunma açısından aşılarının yepyeni versiyonlarından daha düzgün performans gösterdiğini gösteren klinik deney bilgilerini yayınladı. BA.4 ve BA.5’e karşı bağışıklık reaksiyonunun hala güçlü olduğu söylenirken, Omicron aşıları bu suşlara karşı daha az tesirliydi. Aşı üreticilerinin BA.4 ve BA.5’i hedefleyen çekimler geliştirmesinin ne kadar süreceği belirli değil.

FDA “Aşı üreticileri, bir Omicron BA.1 bileşeni içeren modifiye aşılarla yapılan klinik deneylerden elde edilen bilgileri zati rapor ettiler ve onlara, bir Omicron BA içeren modifiye edilmiş bir aşının rastgele bir potansiyel müsaadesinden evvel, bu bilgileri kıymetlendirmemiz için FDA’ya sunmalarını tavsiye ettik.” dedi. “Üreticilerden ayrıyeten bir Omicron BA.4/5 bileşeni içeren modifiye aşılarla klinik denemelere başlamaları istenecek, zira bu bilgiler pandemi daha da ilerledikçe kullanılacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.