Covid-19 ile mücadelede yeni silah Paxlovid!

0 3

Korona virüs salgını, 2019 yılının sonlarına hakikat ortaya çıktığında herhalde hiç kimse bu virüsün insanlığın ömründen yaklaşık 2 yılı çalabileceğini düşünmemişti. Birinci etapta çok fazla ciddiye alınmayan lakin bilhassa Çin dışına yayılmaya başlamasıyla nasıl büyük bir tehlike olduğunu herkese gösteren Covid-19 salgını, hala tam olarak tesirini yitirmiş değil.

Korona virüsün yavaş yavaş yine artan hadise sayılarıyla korkutmaya başladığı ve insanların aklına yine maske, aralık, paklık üçlüsünün geldiği şu günlerde, hoş haber Biontech’in ortağı Pfizer’dan geldi.

Covid-19 ile uğraşta yeni silah Paxlovid!

Pfizer tarafından geliştirilen ve Paxlovid ismi verilen ilaç, Covid-19’un şimdi bedende semptom göstermeden önlenmesi ve yok edilmesi mantığına dayanıyor. Daha evvel Amerikan Besin ve İlaç Heyeti (FDA)’dan onay alarak güvenilirliğini gösteren ilaç artık de Avrupa İlaç Ajansı’nın onayını almayı başardı.

Özellikle hastalıklı şahıslarla temas edilmesi sonucunda bedene yayılan virüsün şimdi kendi ortamını oluşturup süratlice yayılmaya geçmeden evvel, virüsün kendisini kopyalamasına mani olan Paxlovid, bu sayede mevt ve hastaneye yatma oranlarını da önemli manada düşürüyor.

Yapılan klinik testlere nazaran, ağır durumda hastaneye yatma ve mevt oranlarını %89 oranında düşüren bu ilacın, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallıklar tarafından sipariş edildiği bildirildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.