Covid-19 aşıları için kritik karar

0 8

FDA’nın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’ni yöneten Dr. Peter Marks, Reuters’e ajansın, geçen kış enfeksiyonlarda büyük bir artışa neden olan Omicron varyantı olan BA.1’i hedefleyen aşılar ve üretim için yapılan denemelerden elde edilen bilgileri kullanacağını söyledi. Aşı üreticileri ayrıyeten hayvan çalışmalarından elde edilen güvenlik bilgileri ve klinik öncesi bilgileri de kullanılabilecek.

Bu hafta FDA, aşı üreticilerinden, virüsün yepyeni tipine ek olarak Omicron BA.4 ve BA.5 varyantlarını hedeflemek için hami doz aşıları değiştirmelerini istemişti. Ajans, güncellenen esirgeyici dozların sonbahara kadar hazır olmasını umuyor. Marks, “BA.4/5’te bu sonbaharda, daha fazla mutasyon görebiliriz, bu sebeple mümkün olduğu kadar çok insanı güçlendirmeye çalışmak hakikaten kritik olacak,” dedi.

Covid-19 aşıları için kritik karar

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, BA.1’in artık ABD’de dolanımda olmadığını, fakat BA.4 ve BA.5’in şu anda ülkedeki COVID-19 enfeksiyonlarının %52’sinden fazlasını oluşturduğunu söylüyor. Kombine olarak, Nisan sonunda ABD’deki olayların yalnızca %0,5’ini oluşturuyorlardı.

Pfizer ve Moderna bu hafta, aşılarının BA.1’i maksat alan versiyonlarını öneren klinik deney datalarını yayınladı ve birinci COVID-19 aşılarından daha güçlü bir bağışıklık reaksiyonu elde ettiklerini açıkladı. Lakin bu hami dozlar, BA.4 ve BA.5’e karşı pek güzel performans göstermedi. Bununla birlikte, bilgiler, bağışıklık yansısının hala güçlü olduğunu gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.