Coinbase kripto borsasından iflas eden kripto şirketlerini suçlama!

0 3

Kripto para borsası Coinbase, yakın vakitte iflas müdafaası için müracaatta bulunan firmaların risk idaresinin temel ögelerini dikkate almadığını ileri sürdü.

Coinbase kripto borsasından iflas eden kripto şirketlerini suçlama!

Coinbase, geçtiğimiz gün yayınlanan bir blog yazısında, Santigrat, Three Arrows Capital ( 3AC ) ve Voyager Digital üzere şirketlerin kripto boğa piyasasına kapıldıklarını ve yüksek risk konsantrasyonuna yol açan tedbirler aldıklarını belirtti. Coinbase yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi;

“Bu piyasa iştirakçilerinin bir kripto boğa piyasasının çılgınlığına kapıldığına ve risk idaresinin temellerini unuttuklarına inanıyoruz. Korunmasız bahisler, Terra ekosistemine yapılan büyük yatırımlar ve 3AC tarafından sağlanan ve dağıtılan devasa kaldıraç, riskin çok yüksek ve çok ağır olduğu manasına geliyordu”

Coinbase, son kripto piyasasının erimesinden kaynaklanan iflas müracaatının muhtemelen bölümde kalıcı bir iz bırakacağını belirtti. Düzenleyici baskı, yüksek enflasyon ve Terra ( LUNA ) ekosisteminin çökmesi üzere faktörler piyasadaki erimeyi hızlandırdı.

Tahmin edilen kripto erimesinin etkisi

İlginç bir halde Coinbase, risk denetim tedbirlerinin eksikliğiyle firma üzerindeki tesirin kestirim edilebilir olduğunu kabul etti. Örneğin borsa, birtakım şirketlerin kısa vadeli borçlarla çok kaldıraçlı olduğunu kaydetti.

Ayrıca Coinbase, yetersiz risk idaresi tedbirlerinin kripto piyasasına sermaye akışını engelleyebileceğini ve hasebiyle genişlemeyi engelleyebileceğini savunarak kelamlarına şöyle devam etti;

“Sağlıklı ve âlâ işleyen bir finansman piyasası, rastgele bir iktisadın genişlemesi ve sürdürülebilirliği için temeldir. Yeterli tasarlanmış risk idaresi programlarının yeni sermaye dalgalarını başlatmaya ve bir sonraki genişlemeyi körüklemeye yardımcı olacağına inanıyoruz”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.