Çin’liler kripto madencilik yasağına meydan okuyor!

0 8

Çin hükümetinin, madenciliği de dahil olmak üzere kripto para ünitesiyle ilgili her şey hakkında geniş çapta kamuoyuna açıkladığı baskıya karşın, ilgili datalar ülkede hala çalışan düzinelerce düğüm olduğunu gösteriyor.

Çin’liler kripto madencilik yasağına meydan okuyor!

Yazımıza devam etmeden evvel, bilmeyenler için hatırlatma olarak şunu açıklayalım; bir Bitcoin düğümü, Bitcoin madenciliği protokolünü çalıştıran bir aygıta yahut yazılıma atıfta bulunur. Spesifik olarak, düğümler tüm Bitcoin süreçlerinin veritabanını büsbütün yahut kısmen fiyat ve süreçleri doğrulamak, fikir birliği kurallarını sürdürmek ve teklifleri oylamak için birbirine bağlanır.

Çin’in, ülke çapında kripto madenciliği yasağı getirmesinin akabinde bir yıl geçti. Finans tahlilleri ile bilinen Finbold tarafından 7 Haziran’da satın alınan kripto analitik platformu Birawr’ın en son datalarına nazaran, Çin topraklarında Bitcoin ( BTC ) ağını koruyan hala 94 erişilebilir düğüm var.

Haritada gösterildiği üzere Çin’deki faal düğüm sayısı. Kaynak: Bitrawr

Birawr’ın canlı haritası, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde bulunan halka açık Bitcoin düğümlerinin yoğunluğunu gösterirken, platform ayrıyeten ülke başına erişilebilir düğümlerin bir dökümünü de sunuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde bulunan erişilebilir Bitcoin düğümlerinin konsantrasyonu. Kaynak: Bitrawr

Çin kriptoya geri mi dönüyor?

İlginç bir halde, Çin’deki yeraltı Bitcoin madencileri hala çok etkin ve bu da ülkeyi bir defa daha değerli madencilik oyuncularından biri yapıyor. Mayıs ortasında yasağa karşılık olarak Temmuz ayında madencilik sıfıra düşmüştü. Bu vakitten sonra Çin’den gelen trafiğin Eylül 2021’den Ocak 2022’ye kadar Bitcoin’in toplam hash oranının yaklaşık %20’sine katkıda bulunduğunu bildirdi.

Aynı vakitte, Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi, Bitcoin’in “belirli bir ekonomik değere” sahip olduğuna ve mülkiyet hakları yasası da dahil olmak üzere ülke kanunları tarafından korunan sanal bir varlık olduğuna karar verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.