Çin’li yetkililer Elon Musk’ın uzaya gönderdiği Starlink uydularını yok etmek istiyor!

0 15

Çinli askeri araştırmacılar, SpaceX‘in Starlink uydularının oluşturduğu potansiyel tehditten tasa duyduklarını ve ülkelerini onları yok etmenin yahut devre dışı bırakmanın yollarını geliştirmeye başlamaları konusunda uyardı. Bu haber, Elon Musk‘ın Rus uzay ajansı Roscosmos’un lideri tarafından Ukrayna’ya yardım için gönderilen Starlink terminalleri nedeniyle tehdit edilmesinden kısa bir mühlet sonra geldi.

Çin’in Çağdaş Savunma Teknolojisi mecmuası geçen ay Starlink uydularının oluşturduğu potansiyel tehlikeler konusunda ihtarda bulunan bir makale yayınladığını bildiriliyor. Çalışma, PLA’nın Stratejik Takviye Gücü altındaki Pekin İzleme ve Telekomünikasyon Enstitüsü’nden bir araştırmacı olan Ren Yuanzhen tarafından yönetildi ve Çin’in savunma sanayisindeki birkaç kıdemli bilim insanı tarafından ortaklaşa kaleme alındı.

Çin SpaceX’in uzaya gönderdiği Starlink uydularını yok etmek istiyor

Çin’de yer alan gazetede, “Starlink süratle büyürken ve ayrıyeten muazzam kapsamlı uygulama potansiyeli nedeniyle, ülkemize bilinmeyen tehlikeler ve zorluklar getiriyor” deniliyor. Bu çalışmada yer alan öteki bir kıymetli neden ise “Kimi Starlink uydularının fonksiyonlarını kaybetmesini ve daha sonra birtakım değerli yerleri yok etmesini sağlamak için yumuşak ve sert öldürme metotlarının bir modülü olabileceği unutulmamalıdır.” olarak açıklanmış.

Çin’li araştırmacıların sav ettiği Starlink uydularının potansiyel tehlikeleri (İnsansız araçların menzillerini arttırması, kıymetli askeri yerlerin pozisyonunu belirleme vb.)

Araştırmacılar tarafından önerilen Starlink’in potansiyel askeri uygulamalarından kimilerinin, dronların ve kapalı savaş jetlerinin bilgi transfer suratlarını 100 kattan fazla artırmalarına müsaade vermesini içeriyor. Gazeteye nazaran uyduların ayrıyeten başka tehlikeli durumları şu biçimde: Sahadaki birliklere çevrimiçi temas sunabilir, iyon iticilerini kullanarak uzayda yüksek pahalı amaçları etkileyebilir ve askeri yük taşıyabilir.

SpaceX, Çin’i endişelendiren diğer bir şey olan hipersonik silahları tespit edebilen ve takip edebilen araçlar geliştirmek için ABD Savunma Bakanlığı ile bir mukavele imzalaması oldu. Araştırmacı Ren, Çin’in Starlink uydularına karşı koyabilmek için askeri stratejilerini uyarlaması gerektiğini söylüyor.

Halihazırda Çin, uydu bağlantısını bozabilecek yahut bileşenleri yakabilecek mikrodalgalar ve bunlara ziyan vermek yahut onları kör etmek için lazerler üzerinde çalışıyor. Ren, bu tekniğin üreteceği enkaz ve şu anda 2.000’in üzerinde olan Starlink uydularının sayısı göz önüne alındığında füzelerin kullanımını önermiyor. Çin, uzak pozisyonlara internet erişimi sağlamak için Xing Wang yahut StarNet isimli kendi Starlink gibisi projesini de piyasaya sürmüştü.

Aralık ayında Çin, bir Starlink uydusunun neredeyse uzay istasyonuna çarptığı teziyle Birleşmiş Milletler Dış Uzay İşleri Ofisi’ne şikâyette bulunmuştu. SpaceX CEO’su Elon Musk, Rus uzay ajansı Roscosmos’un lideri Dmitry Rogozin tarafından Ukrayna’ya yardım için gönderilen Starlink terminalleri üzerinden tehdit edildikten sonra, dünyanın en güçlü adamı şöyle bir tweet atmıştı: “Gizemli şartlar altında ölürsem, sizi tanımak hoştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.