Çin’in Wuhan kentinde yeni bir vaka belirdi! Yeni salgın kapıda olabilir

0 2

Çin’in Wuhan kentinde yeni bir olay ortaya çıktı. Geçtiğimiz devirlerde ülkemizin sularında ortaya çıkan deniz salyası ile kendini gösteren kolera şu anda telaş verici bir duruma erişmiş durumda. Çin’in Wuhan kentinde kolera hadiseleri ortaya çıkmaya başladı. Çin’in Wuhan Üniversitesi, kolera hadisesi bildirdi. Hadisenin tespit edilmesiyle birlikte Çinli uzmanlar, hastalığın geniş kitlelere bulaşmaması için tedbir almaya çabucak başladı.

Bölgedeki sıhhat müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada koleranın bir öğrencide tespit edildiği bildirildi. Kolera hadisesi tespit edildikten sonra öğrenciden numuneler toplandığı, temaslı takibi gerçekleştirildiği ve kimi yerlerin dezenfeksiyon için kapatıldığı açıklandı. Çin, şu ana kadar öbür bir olay tespit edilmediğini vurguladı.

Çin’in Wuhan kentinde yeni bir olay belirdi! Yeni salgın kapıda olabilir

Kolera, Vibrio cholerae isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan, akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır. Kolera, kalabalık ortamlarda yaşayan savaş, yoksulluk ve doğal afetlerden etkilenen topluluklarda kolaylıkla yayılıp ölümlere yol açabilmektedir.

Kolera, uzun müddettir ülkemizde pek görülmese de öteki ülkeler için hala daha önemli bir sorun olarak görülmekteydi. 1800’lü yıllarda epeyce yaygın olan ve birçok insanın vefatına neden olan bu hastalık, su kanallarına yapılan arıtma sistemleri sayesinde daha az görülmekte. Lakin artık yeni bir olayın ortaya çıkmasıyla tehlike çanları çalıyor olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.