Chrome Ekibi, ‘Web Uygulamaları Fonu’nu Duyurdu

0 2

Google, son dakika yaptığı bir açıklama ile yeni bir hizmetini devreye sokacağını açıkladı. İşin garibi Google, bu yeni hizmetin yalnızca ismini verdi fakat barındıracağı özelliklerin ayrıntıları biraz baş karıştırıcı. İlgili Google blog yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Google’ın devreye girecek yeni hizmetinin ismi ‘Advanced Web Apps Fund’, yani Gelişmiş Web Uygulamaları Fonu olacak. Google, bu yeni hizmetinden şöyle bahsediyor: “‘Gelişmiş uygulamalar’ için kesin bir açıklamamız yok lakin telefon uygulaması arayüzü gibisi bir arayüz ve istemci fonksiyonlarına sahip internet siteleri olduğunu söylemek mümkün.”

WebTransport ve Evrak Sistemi Erişimine emsal uygulamaların geliştirilmesi için fon oluşturulacak

Google, yayınladığı blog yazısında Evrak Sistemi Erişimi, WebTransport, WebAssembly üzere Chrome özelliklerinden bahsediyor. Google’ın basitçe Gelişmiş Web Uygulamaları Fonu ile elde etmek istediği şeyler yeni özellikler, gelişmiş siteleri kurmayı kolaylaştıracak kütüphaneler ve araçlar ve gelişmiş web uygulamalarının eşsizliğini yahut gücünü gösterecek demo uygulamaları diyebiliriz.

Google’ın blog yazısında şu kelamlar yer alıyor: “Chrome takımı yeni özellikler geliştirmek için çok çalışıyor olsa da işin sadece küçük bir kısmından sorumluyuz. Web uygulaması geliştiricileri, toplulukta API’ler, araçlar, tanıtım uygulamaları ve başka malzemelerden oluşan güçlü bir ekosistem oluşturmuş sayısız şahsa bağımlıdır.”

İhtiyaçlar açısından Google, Advanced Web Apps Fund’a başvurmak için bir Open Collective hesabına gereksiniminiz olduğunu belirtiyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.